Propagační materiál Švýcarské národní strany v Chatel-St-Denis (28. listopadu 2010)

Propagační materiál Švýcarské národní strany v Chatel-St-Denis (28. listopadu 2010) | foto: Profimedia.cz

Švýcaři půjdou tvrději proti cizincům kriminálníkům, vyplývá z referenda

  • 311
Švýcaři v referendu hlasovali o návrzích na automatické vyhošťování cizinců, kteří spáchali závažný trestný čin. Podle výsledků referenda si ze dvou návrhů vybrali ten přísnější, s nímž přišli populisté ze Švýcarské lidové strany.

Ohledně vyhošťování cizinců se Švýcaři vyjadřovali ke dvěma návrhům. Přísnější variantu připravila populistická Švýcarská lidová strana (SVP) - cílem je, aby byl ze země automaticky vyhoštěn každý cizinec, kterého švýcarský soud uzná vinným z trestných činů.

Cizinci by museli zemi opustit, pokud by byli odsouzeni za úmyslné zabití, znásilnění, loupež, obchod s lidmi nebo drogami, vloupání a za zneužití sociální pomoci.

Mírnější varianta podporovaná centristickými vládními stranami navrhovala, aby se o vyhoštění rozhodlo na základě výše trestu, ne podle spáchání určitých trestných činů.

Vyhostit cizince kriminálníka?

Podrobnosti o švýcarském referendu

Přísnější variantu podpořilo 52,9 procent lidí dotazovaných u volebních místností. Rozdíl mezí hlasy pro a proti návrhu je větší než statistická odchylka.

Návrh SVP zřejmě uspěl ve většině z 26 švýcarských kantonů, což je druhá podmínka pro jeho schválení. Vládní návrh zákona podle zpřesněných odhadů voliči těsně odmítli.

Návrhem SVP se bude zabývat švýcarský parlament. Úkolem poslanců bude zpřesnit seznam zločinů, za které by následovalo automatické vyhoštění. Podle agentury DPA mohou dodatečné práce na návrhu trvat i několik let.

Švýcarsko tak bude mít jedny z nejpřísnějších zákonů o vypovězení cizinců v Evropě.

Zvýšení daní pro bohaté neprošlo

Švýcaři rozhodovali také o budoucnosti návrhu na vyšší zdanění nejbohatších. Pro bylo jen 42 procent voličů, proti se jich stavělo 58 procent, uvedla ve svém odhadu SF1.

Návrh předpokládal, že lidé s příjmem nad 250 tisíc švýcarských franků ročně (4,6 milionu korun) budou platit daň nejméně 22 procent.

Švýcaři a minarety

Švýcaři loni rozhodli v kontroverzním referendu, že nechtějí mít v zemi minarety. Za návrhem tehdy stála populistická pravicová Švýcarská lidová strana - tvrdila, že další muslimské věže by vedly k islamizaci země (více o loňském referendu čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video