Švýcaři jsou 190. zemí OSN

  • 14
Neutrální Švýcarsko, které se dlouho zdráhalo vejít do mezinárodního klubu, je v OSN. Stalo se tak 190. zemí spojených národů. Země měla od roku 1948 u organizace status pozorovatele. Už léta navíc aktivně pracovala v jejích dvou orgánech - Světové zdravotnické organizaci a Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky.

"Čekali jsme na tento den dlouho a to, že patříte do rodiny OSN, mne opravdu těší," řekl generální tajemník OSN Kofi Annan.

Země byla přijata hned na začátku 57. Valného shromáždění OSN, kterému šéfoval bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan.

Prezident Kaspar Villiger a další členové šestičlenné delegace Organizaci spojených národů ujistili, že budou pro OSN pilně pracovat. Vzhledem ke své neutralitě, se ale Bern v budoucnu nezúčastní žádných vojenských akcí.

Poté si Švýcaři přesedli z lavic pro pozorovatele na místa plnoprávných členů - mezi Švédsko a Sýrii.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Švýcarsko předložilo formálně žádost o členství v Organizaci spojených národů v březnu 2002. O vstupu do OSN rozhodli Švýcaři 3. března. Myšlenku vstupu do světové organizace podpořilo v referendu přes 54 procent odevzdaných hlasů.

Zákonný požadavek souhlasu většiny švýcarských kantonů byl naplněn těsně, když dvanáct kantonů bylo pro a jedenáct proti.

"Švýcarsko je v mnoha ohledech živoucím příkladem toho, oč se zasazuje OSN - tolerantní, pokojnou a multikulturní společností vybudovanou na demokratických základech," řekl Annan, který žádost o vstup přijal.

"Tím, že se Švýcarsko stane plnoprávným členem organizace, může nechat zaznít svůj hlas a ovlivňovat všechny oblasti činnosti OSN. Přistoupení země k OSN rovněž znamená významný pokrok směrem k celosvětovosti této světové organizace," dodal.

Spolupráce OSN se Švýcarskem
Švýcarská konfederace měla u organizace dosud pouze status pozorovatele. Dlouhodobě ale patřila k jejím největším přispěvatelům. Od roku 1990 také dobrovolně sdílí sankce, jež OSN v různých případech uvaluje.

O vstupu do OSN se ve Švýcarsku konalo referendum už v roce 1986. Tehdy se tři čtvrtiny občanů vyslovily proti vstupu.

O osm let později Švýcaři odmítli vládní plán vyslat vojenské jednotky do akcí OSN. V zásadních otázkách (např. sankce proti Iráku) země OSN podporovala, avšak zakládala si na tom, že mu Rada bezpečnosti ovládaná několika supermocnostmi nemůže nic diktovat.

V Ženevě a v Bernu mají kromě pobočky OSN trvalá sídla přidružené orgány OSN jako Světová zdravotnická organizace (WHO), Světová meteorologická organizace (WMO), Mezinárodní organizace práce (ILO) a Světová poštovní unie (UPO). V Ženevě také sídlí Světová obchodní organizace (WTO).

Švýcarský prezident Kaspar Villiger vede delegaci své země, která se stala 190. členem OSN, 11. září 2002

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video