Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Reuters

Švýcaři hlasovali o změně hymny, chtějí zpívat o míru a solidaritě

  • 60
Obyvatelé Švýcarska se v sobotním internetovém a telefonickém hlasování vyjádřili pro změnu státní hymny. Na výběr měli ze tří variant. Zatím ale není jasné, zda ke změně skutečně dojde. Hlasování bylo totiž neoficiální.

Švýcaři z nabízených variant vybrali tu, která zachovává melodii současné hymny, ale její nový text vyzývá k jednotě a míru. Proces změny státní hymny však může zahájit jen vláda a parlament, případně o tom uspořádat referendum.

Švýcarská společnost pro veřejný prospěch (SGG) začala výbírat novou hymnu v roce 2012. Podle zadání měla skladba odrážet hodnoty preambule švýcarské ústavy, což jsou mimo jiné demokracie, tolerance rozmanitosti, svoboda, mír a solidarita.

Hlasování o hymně

Hlasování o změně švýcarské hymny probíhalo od 30. března do 12. září. Varianty, ze kterých mohli Švýcaři vybírat, si můžete poslechnout na stránkách soutěže.

Do veřejné soutěže se zapojilo 208 skladatelů a odborná porota vybrala tři finalisty, jejichž návrhy na hymnu zazněly živě na nedávném hudební festivalu v Aarau.

Předseda SGG Jean-Daniel Gerber označil počet přihlášených návrhů nové hymny a hlasujících, kterých bylo více než 70 tisíc, za úspěch. Připustil, že ale případná změna hymny se uskuteční ve vzdálenější budoucnosti.

„Jedná se o typicky švýcarskou iniciativu. Vychází ze širokých spodních společenských vrstev a jde až nahoru. To je ve Švýcarsku typický postup,“ řekl další z organizátorů Lukas Niederberger.

Současnou hymnu Schweizerpsalm (Švýcarský žalm) z roku 1841 označují kritici za směsici meteorologické předpovědi a náboženského chvalozpěvu. Text Leonharda Widmera opěvuje Alpy, ranní oblohu a mlžná údolí, hudbu složil cisterciácký mnich Alberich Zwyssig. Jen málokterý Švýcar prý hymnu dokáže zazpívat zpaměti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video