Lékaři ošetřují devětačtyřicetiletého Lorenza Vinciguerru poté, co se mu...

Lékaři ošetřují devětačtyřicetiletého Lorenza Vinciguerru poté, co se mu podařilo utéct ze zajetí filipínských islamistů (6. prosince 2014). | foto: Reuters

Švýcar utekl po dvou letech ze zajetí islamistů, strážce zabil mačetou

  • 154
Po více než dvou letech se podařilo švýcarskému ornitologovi uprchnout ze zajetí filipínských islamistů. K útěku se odhodlal, když v sobotu začaly vládní síly útočit na tábor radikálů v džungli. Strážci vytrhl mačetu a zabil ho s ní. Poté se dal na úprk, zatímco na něj ozbrojenci stříleli.

Devětačtyřicetiletého Lorenza Vinciguerru našli později vojáci v džungli. S ohledem na to, co prožil, byl přitom podle švýcarských úřadů v dobrém stavu. Pouze na tváři měl menší zranění, k němuž přišel při zápolení o mačetu s ozbrojencem, jenž střežil rukojmí.

Švýcarský ornitolog a fotograf strávil v zajetí téměř tři roky. Radikálové z filipínské islamistické organizace Abú Sajáf ho unesli spolu s nizozemským kolegou v únoru 2012. Cizinci byli tehdy na jihu Filipín na výpravě za tamním divokým ptactvem.

Vinciguerra se k útěku odhodlal v okamžiku, kdy na tábor rebelů v džungli začaly útočit vládní síly. Ozbrojenci, který střežil rukojmí, tehdy Švýcar vytrhl mačetu a zápasil s ním o ní. Nakonec se mu ho podařilo přemoci a seknout ho s ní do krku, upřesnil okolnosti Vinciguerrova útěku armádní velitel pro danou oblast Allan Arrojado. „Sprintoval odtamtud, zatímco po něm další banditi stříleli,“ uvedl velitel ve stručném prohlášení pro média.

Křičel na Nizozemce, ať uteče taky

Dodal také, že Vinciguerra při útěku křičel na svého nizozemského kolegu a spoluzajatce, aby ho následoval. Dvaapadesátiletý Ewold Horn byl ale na takovýto útěk podle něj příliš zesláblý a nemocný, a tak v zajetí islamistů zůstal. 

Filipínská armáda žádné podrobnosti k místu, kde cizince radikálové zadržovali, neuvedla. Informovala pouze, že při útoku na jejich tábor v džungli se podařilo pět ozbrojenců zabít a dalších sedm jich při přestřelce bylo zraněno.

Švýcarské ministerstvo zahraničí upřesnilo, že uprchlý ornitolog je nyní v rukou filipínských ozbrojených sil a co nejdříve by se měl vrátit do vlasti. Ze Švýcarska rovněž zazněla lítost nad tím, že se nepodařilo uniknout i zajatému Holanďanovi.

Radikální islámská organizace Abú Sajáf kromě něj zadržuje ještě několik cizinců i místních. Už od července 2010 vězní například čtyřiašedesátiletého japonského lovce pokladů Katayamu Mamaita. 

Dva rukojmí z Německa, jednasedmdesátiletého Viktora Okoneka a jeho pětapadesátiletou partnerku Henriku Dielen, skupina propustila po několika měsících zajetí letos v říjnu. Němce unesli radikálové letos v dubnu, když se plavili u filipínských břehů na jachtě a mířili do Malajsie. Islamisté hrozili, že jim uříznou hlavy, pokud jejich vláda nezaplatí astronomické výkupné ve výši 250 milionů filipínských pesos, připomíná server The Manila Times. V přepočtu tedy za jejich životy chtěli asi 125 milionů korun.

Okolnosti propuštění dvojice německých občanů ani to, zdali Berlín za jejich svobodu něco zaplatil, není dodnes jasné. Podle nepotvrzených zpráv měla údajně německá vláda zaplatit výkupné ve výši 60 milionů filipínských pesos (asi 30 milionů korun), uvedla agentura Reuters s odkazem na vládní zdroj, jenž chtěl zůstat utajen.

Radikální islámská skupina Abú Sajáf vznikla počátkem 90. let v převážně křesťany obývané zemi pod vedením někdejšího učitele Abduradžika Abubakara Džandžaláního. Hnutí usilující o vytvoření vlastního státu podřízeného islámskému právu má dnes stovky členů v autonomních muslimských oblastech Filipín. Bojují proti vládním silám, a pokud se jim naskytne příležitost, unášejí i cizince a některé místní obyvatele.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video