Měl hlasovat proti vládě, ale spolu s dalšími poslanci z výboru pro obranu odletěl poslanec David Kádner do Kanady

Měl hlasovat proti vládě, ale spolu s dalšími poslanci z výboru pro obranu odletěl poslanec David Kádner do Kanady | foto: Horázný Josef, Štěrba Martin, ČTK

Svržení vlády nevěří ani opozice. Poslanci mohli letět do Kanady

  • 128
Místo toho, aby opozice získávala další hlasy před hlasováním o nedůvěře vládě, oslabuje. Poslanec Úsvitu David Kádner a s ním tři další vládní poslanci při hlasování budou chybět. „Pan Kádner odletěl s delegací výboru pro obranu do Kanady,“ sdělil iDNES.cz místopředseda a mluvčí Úsvitu Jan Zilvar. Šéf ODS Petr Fiala už přiznal, že hlasování nebude úspěšné.

Kádnerovu absenci Úsvit podle Zilvara nahradí tak, že bude „vypárován“. V Kanadě je i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL. A podle webu Sněmovny chybí i další vládní poslanci - Václav Klučka z ČSSD a Milan Brázdil z hnutí ANO. Měl letět i poslanec TOP 09 Marek Ženíšek, ale kvůli hlasování o nedůvěře vládě cestu zrušil.

Jenže nepřítomnpost vládních poslanců v tomto případě koalici nevadí, nutných je aktivních 101 hlasů proti vládě, aby opozice uspěla, ale tolik jich nemá. Tím, že Kádner mohl letět do Kanady a nezůstal v Praze, opozice otevřeně přiznala, že si je vědoma toho, že hlasy pro svržení vlády nemá. Ve skutečnosti se čeká, že bude hlasovat proti vládě jen okolo padesáti poslanců ODS, TOP 09 a Úsvitu.

„Za nás bude proti vládě všech osm poslanců, kteří se pod to podepsali. Nejde jen o obrovský střet zájmů pana Babiše, ale i o to, jak chce vláda drtit živnostníky registračními pokladnami,“ řekl šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch.

Dva poslanci, kteří hnutí Úsvit opustili - Tomio Okamura a Radim Fiala - se také hlasování nezúčastní, čímž vládě pomohou. A pravicové opozici nepomohou ani komunisté, kteří se k hlasování o nedůvěře vládě nepřidají.

Bohužel nemáme dost hlasů, přiznal předseda ODS Fiala

To, že hlasování proti vládě je předem prohrané, přiznal předseda ODS Petr Fiala. „Bohužel nemám dost hlasů, ale to se dá napravit v příštích volbách,“ řekl předseda občanských demokratů. Hlasování proti vládě je ale podle Fialy nutné. „Je třeba nejen kvůli permanentnímu střetu zájmů, jde o zneužívání moci ve prospěch jednoho člověka,“ uvedl v narážce na ministra financí, šéfa hnutí ANO a vlastníka Agrofertu Andreje Babiše.

Předseda ODS Petr Fiala a šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura

Podle Fialy by to minimální, co by měl premiér udělat, bylo to, že Babiš nebude ani ministrem financí, ale ani zemědělství či průmyslu. Další věcí, která je podle něj nutná, je důsledné oddělení Agrofertu od státu, od veškerých typů dotací nebo úlev. „Dáváme jim šanci, aby zastavili toto tunelování demokracie,“ řekl Fiala.

Vedle stojící šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura přitom držel ceduli s vyjádřením nedůvěry premiéru Sobotkovi, šéfovi ANO Babišovi i prezidentu Miloši Zemanovi. Tomu ODS vyčítá, že vládu s Babišem jako ministrem financí vůbec jmenoval a nechtěl po Babišovi lustrační osvědčení.

Sobotka: Opozice nemá alternativu, kdyby vládu svrhla

Podle premiéra Bohuslava Sobotky má opozice právo nechat o vládě hlasovat. „Nemá ale dost hlasů, ani skutečný důvod,“ řekl premiér. Opozice podle něj ani nenabízí alternativu, co by následovalo, kdyby se jí vláda svrhnout povedlo. ODS a TOP 09 měly podle něj šanci předvést, co umí, v minulém volebním období. „Svoji šanci promrhaly,“ prohlásil předseda vlády.

„Biopaliva jsou jen záminka,“ odmítl Sobotka to, že vláda by měla skončit kvůli tomu, že nebyla zrušena daňová výhoda pro biopaliva, která se přimíchávají do nafty a benzinu. Babišova firma, která je součástí Agrofertu, produkuje metylester řepkového oleje (MEŘO), které se přimíchává do nafty. Babiš ovládá více než polovinu trhu s biopalivy. „Opozice kritizuje pravidla, která sama zavedla a schválila 25. února 2008,“ řekl Sobotka.

Podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka se opozice fakticky snaží dát Babišovi šanci, aby se stal premiérem, pokud vládu svrhnu. Prezident se totiž vyjádřil, že kdyby Sobotkova vláda padla, mohl by být dalším na řadě při sestavování vlády Babiš, kdyby dokázal shromáždit většinu hlasů.

„Respektujeme právo opozice vyvolat hlasování o nedůvěře. Tato vláda si ale zaslouží pokračovat,“ prohlásila místopředsedkyně Sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová. „Jsme přesvědčeni, že přes všechny peripetie a střety zájmů plníme program. Jak koaliční smlouvu, tak náš program,“ řekl předseda KDU-ČSL, vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek.

Za vládou stojí také ČSSD a ANO. Dohromady má vládní koalice 111 hlasů, když se započte postoj komunistů a poslanců, kteří budou chybět, nemá opozice šanci získat hlasy od tří čtvrtin Sněmovny a její pokus povalit vládu je tak předem odsouzen k nezdaru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video