Na snímku ze 3. října si socha Lenina stejně jako lidé pod ní hoví na kamenném

Na snímku ze 3. října si socha Lenina stejně jako lidé pod ní hoví na kamenném podstavci v Ulánbátaru. Od 14. října už ji tam nenajdete. | foto: Reuters

Mongolové házeli boty na poslední sochu Lenina, pak ji svrhli

  • 44
V hlavním městě Mongolska Ulánbátaru svrhli z kamenného podstavce poslední sochu Vladimira Iljiče Lenina. Přihlížející lidé mu spílali a na známku opovržení po odkazu zakladatele Sovětského svazu házeli starými botami. Město nyní bude nabízet sochu v dražbě.

Celé odstraňovací ceremonii přihlížel i starosta města Bat-Uul Erdene. V desetiminutovém proslovu kritizoval Lenina a jeho komunistické stoupence a označil je za "vrahy", uvedla BBC. Diváky také informoval, že socha poputuje do aukce. Její vyvolávací cena bude v přepočtu startovat na 5 400 korunách.

Svrhávání sochy z piedestalu v městském parku sledoval dav asi tří set lidí. Při nakládání sochy na korbu kamionu někteří nich chtěli vyjádřit odpor k bývalému sovětskému vůdci a metali po jeho soše boty.

Starosta dodal, že Mongolsko pod rukou komunistů trpělo, ale dokázalo vytvořit samostatnou otevřenou společnost. Mongolové opustili jednostranný politický systém v roce 1990. Do té doby byl despotický vůdce mnoho let dětmi uctíván jako Učitel Lenin, podotýká server britské televize.

V Rusku a zemích bývalého Sovětského svazu je dodnes mnoho soch a různých zpodobení Lenina, který zemřel už v roce 1924. Nabalzamované tělo vůdce bolševické revoluce stále spočívá v mauzoleu na moskevském Rudém náměstí. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij se však nedávno vyslovil pro pohřbení ostatků do země (více o návrhu Medinského čtěte zde). Návrhy na pohřbení komunistické ikony zaznívají v Rusku čím dál častěji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video