Protest filipínských novinářů a ochránců lidských práv. Žádají vyšetření nedávného masakru  na jihu země.

Protest filipínských novinářů a ochránců lidských práv. Žádají vyšetření nedávného masakru na jihu země. | foto: Mike Alquinto, AP, ČTK

Svobodě tisku nastaly letos těžké časy, zahynulo 76 novinářů

  • 9
V roce 2009 oproti předešlým dvanácti měsícům výrazně přibylo mrtvých novinářů. Celkem jich po světě světě zemřelo sedmdesát šest, o šestnáct víc než loni. Oznámila to nevládní organizace Reportéři bez hranic.

Téměř sedmadvacetiprocentní zvýšení počtu obětí má na svědomí především listopadový masakr třicet žurnalistů na filipínském ostrově Mindanao.

Za obzvláště nebezpečné země pro výkon novinářského povolání označili Reportéři bez hranic (RSF) Somálsko s devíti a Pákistán a Rusko s pěti zabitými žurnalisty.

Novináři se potýkají s únosy, zatýkáním, výhrůžkami a cenzurou. Za tento rok jich bylo uneseno nejméně 33, což je o čtyři více než loni, nejméně 573 dalších bylo kvůli své práci zadrženo.

Podle RSF bylo 1456 novinářům vyhrožováno fyzickým násilím, řada z nich byla zbita a 157 jich muselo ze své země uprchnout. Cenzuru uplatňuje nejméně 570 médií, přitom loni tak činilo 353 z nich, vyplynulo ze zprávy Reportérů bez hranic.

Například v Íránu je dodnes pro své kritické zprávy před červnovými prezidentskými volbami a po nich řada novinářů vyslýchána, vězněna, šikanována a týrána.

S cenzurou a útlakem se setkávají také internetoví bloggeři. Podle RSF kontroluje zpravodajství a pohyb na internetu 60 států, 151 uživatelů celosvětové počítačové sítě a bloggerů za letošní rok skončilo za mřížemi, jeden z nich tam zemřel. S bitím a výhrůžkami se setkalo 61 bloggerů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video