Svoboda se snadno ztratí, zpět se ale získává obtížně, připomněl Klaus

  • 140
Česko si dnes připomíná památku padlých ve druhé světové válce. Na pražský Vítkov dorazila na pietní akt politická elita země. Projev měl prezident Klaus. Součástí ceremoniálu bylo i uložení ostatků neznámého vojína do krypty památníku.

Vzpomínkového aktu na Vítkově se zúčastnili například ministr obrany Martin Barták, předseda Senátu Přemysl Sobotka, místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, náčelník generálního štábu Vlastimil Picek či primátor Prahy Pavel Bém.

Nechyběli prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer či arcibiskup Dominik Duka. Ceremoniál začal v devět ráno státní hymnou a vztyčením vlajky.

Pietní akt k 65. výročí ukončení 2. světové války u památníku na pražském Vítkově. (8.5. 2010)

Jako první měl projev ministr Barták. Připomněl osud ostatků neznámého vojína, československého legionáře, který padl v roce 1917 v bitvě u Zborova (o neznámém vojínovi čtěte více zde). Ostatky pak byly přeneseny dovnitř památníku.

Po uložení ostatků pokračoval ceremoniál opět před památníkem. Následovalo pokládání věnců u sochy Jana Žižky, která je skryta pod lešením. Přítomní minutou ticha uctili válečné oběti. Prezident Klaus pak předal vybraným vojenským útvarům bojové prapory.

neznámý vojín NA VÍTKOVĚ

Ostatky neznámého vojína. (8.5. 2010)

Představitelé první republiky usilovali o důstojné uložení ostatků neznámého vojína z boje o samostatnost Československa. To se poprvé stalo v roce 1922, kdy byla rakev s ostatky vojína od Zborova uložena na Staroměstské radnici. Nacisté ale hrob zničili a rakev se po válce nepodařilo dopátrat. Za minulého režimu byly ve vítkovském památníku uchovány ostatky bojovníka z dukelské operace. Po rekonstrukci památníku byl obnoven i hrob neznámého vojína a do něj byly dnes vloženy jak ostatky účastníka dukelské operace, tak ostatky vojína z bitvy u Zborova, které byly nově vyzvednuty a loni na podzim převezeny do Česka z Ukrajiny.

Poslední část pietního aktu se odehrála v památníku, kde měl prezident projev. "Málo si to uvědomujeme, ale náš stát vznikl v důsledku změn, které přinesl konec první světové války a možnost přetrvat a pokračovat dále mu dal výsledek války druhé. Je to paradoxní, ale bez těchto dvou světových válek by nebylo ani české samostatnosti a suverenity. Neměli bychom na to zapomínat," zdůraznil Klaus.

Připomněl také, jak snadné je o svobodu přijít a že je třeba tuto zkušenost předávat mladým generacím. "Na to, aby byla naše státní existence popřena, stačily čtyři podpisy v Mnichově. (..) Poučení je jasné: svobodu a vládu nad svými věcmi můžeme pozbýt snadno, získat je zpět je nesmírně obtížné," dodal.

Klaus jmenoval na Hradě nové generály

Den vítězství je v hlavním městě vyhrazen vzpomínkovým akcím na válku proti Hitlerovu Německu. Prezident Václav Klaus při této příležitosti povýšil na Pražském hradě na návrh vlády šest vojáků do hodnosti generála.

Ministr Barták se odpoledne v kryptě pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici chystá povýšit na prezidentův rozkaz do hodnosti brigádního generála válečné veterány Alexandra Beera a Jaroslava Klemeše. Zároveň vyznamená další pamětníky protinacistických bojů.

Pietní akt k 65. výročí ukončení 2. světové války u památníku na pražském Vítkově. (8.5. 2010)Pietní akt k 65. výročí ukončení 2. světové války u ostatků neznámého vojína na Vítkově. (8.5. 2010)

Večer se pak na Žofíně v rámci oslav uskuteční koncert nazvaný My jsme to nevzdali, na kterém budou předány Ceny Paměti národa. Laureáti je převezmou z rukou významných osobností, mimo jiné bývalého prezidenta Václava Havla nebo kněze Tomáše Halíka.

Zástupci Československého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské uctí památku účastníků druhého odboje u památníku na Klárově.

Prezident Václav Klaus přihlíží ukládání ostatků neznámého vojína na Vítkově. (8.5. 2010)

Radnice Prahy 6 připravila k výročí konce války kulturní program na Vítězném náměstí. Vystoupí populární kapely, prodávat se budou české a slovenské národní pokrmy. Návštěvníci uvidí výstavu vojenské techniky, oblečení a výzbroje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video