Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda: Rozpad Koalice by nám vzal důvěru lidí

  0:01aktualizováno  0:01
Proč jdete do voleb? Co vás k tomu vede? Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda odpovídá: "Každý, kdo v politice usiluje o naplnění svých určitých představ, k tomu potřebuje mandát. A ten se získává jediným způsobem: právě v den voleb. Volby dodají každé politické straně onu energii, ze které žije celé tohle období. Především chci vrátit politice její důvěryhodnost. Musí existovat vazba mezi tím, co si myslím, co říkám a co dělám. Je to zkušenost, kterou jsme si ohmatali zblízka v opozici."

Proč jdete do voleb společně s Unií svobody? Předvolební preference nenaznačují, že tím získáte. Bál jste se toho, že by lidovci sami neobstáli?

Žít v koalici je něco, co se musí člověk naučit. Pro nás je důležité, že jsme vždycky stáli při sobě. Samozřejmě určitá část programu překračuje hranice na obě strany.
Žádná z těch stran tak nemůže říkat některé věci příliš kánonicky, bez ohledu na druhého partnera.

Být v koalici znamená dělat kompromisy. Jakou část programu KDU-ČSL jste schopni prosadit v Koalici?

Dohodli jsme společný program věcí, na nichž se shodujeme. Samozřejmě jsme strany, které jsou suverénní a máme své priority. To jsou hodnoty, o které musíme vést zápas nebo debatu úplně se všemi. Není to tak, že spojením s Unií svobody jsme něco ztratili, protože jinde bychom to prosadili lépe. Naopak, s Unií svobody máme větší šanci se dohodnout na některých věcech než s jinými politickými stranami.

O co jste se utkali s Unií svobody a co jste neprosadili?

Nic mě nemrzí. Je možné, že paní Marvanovou něco mrzí, ale mně jde o tu zásadní shodu. Určitě bychom chtěli dát větší akcent na koncepci rodinné politiky. Chtěli bychom, aby byla aktivní. Dokonce bychom usilovali, aby byla v kompetenci některého z ministerstev.

Je Koalice pro školné, nebo není? Z programu to nelze vyčíst?

Už dnes se na školách platí. Diskuse je o tom, kde je ta hranice, kdy už student nemusí zaplatit a může studovat zadarmo, protože mu to jeho sociální situace nedovoluje. Když posunete pojem do strašení lidí, že zavádíte jakousi novou dávku, a řeknete: bude se platit školné, tak lidem sdělujete, co není pravda. Celý střet je o tom, kde už je ta hranice, že musí student mít právo studovat, aniž by platil.

S kým dalším byste byli ochotni dělat kompromisy ve vládě?

Jde mi skutečně o to, abychom měli vládu, kde bude větší programová shoda. Proto znovu opakuji, že považuji za reálnější schopnost dohody s ČSSD. A to především z hlediska našeho vstupu do EU. Vidím to jako zcela zásadní věc. Neboť jsme svědky frontálního nástupu komunistů a ODS, dnes už v totálním šiku v jejich naprosto nacionální kampani. ODS maluje Evropu jako černou, a to je jasná protievropská orientace.

Myslíte, že většinu svého koaličního programu prosadíte právě v koalici s ČSSD?

Nejde o většinu-menšinu, ale o priority. A chceme-li, aby se Česko stalo součástí EU, tak to musíme myslet vážně. A potom je třeba tu dohodu uzavírat s těmi, kteří to myslí stejně vážně. A já si myslím, že ostatní věci, ať už je to usilování o právní stát nebo o vzdělání, tam máme také reálnou šanci se s ČSSD dohodnout.

Jaké kompromisy byste museli udělat v téhle společné vládě?

Problém s ČSSD je role státu. Pan předseda Špidla říká, že stát je distributorem všeobecného dobra. My jsme přesvědčeni, že nejprve se člověk postará sám o sebe, potom se má o něj postarat nejbližší přirozené společenství: rodina, pak kraj, až na konci stát. Proto také chceme, aby třeba sociální dávky byly vypláceny na hlavu, nikoli na instituci. V tom se asi budeme velmi střetávat, protože zamilovanost ČSSD do státu je obrovská.

A co daně?

Tam nepřipadá v úvahu, že by se měly zvyšovat. My jsme zastánci toho, že se musí daňová zátěž postupně snižovat. Ale nechceme dělat žádné radikální kroky. Postupně se musí snižovat daně přímé a případně zvyšovat daně nepřímé.

To je přesně opak toho, co říká pan Špidla.

Vždyť vám to říkám. Mluvíme o tématu, kde se budeme střetávat. Ten kompromis může být třeba v tom, že se daně zvyšovat nebudou. To je první minimální hranice.

Takže se s nimi hýbat nebude.

Ne, že se nestane nic. My budeme usilovat o to, aby se ta daňová zátěž snižovala a já si myslím, že vývoj povede k tomu, že se sníží.

Dokážete říct, s kým byste ve vládě sedět nechtěl?

Nechci říkat žádné jméno. Já nechci nikoho kádrovat, já chci, aby ta vláda byla důvěryhodná.

S jakým volebním výsledkem bude spokojený?

Když budeme mít šanci naplňovat náš program nejlépe ve vládní koalici. Netroufám si říct procenta, ale myslím si, že přes dvacet procent překročíme.

Chcete stát v čele vlády?

Chci, nechci... Jsem na to připraven.

Můžete voličům slíbit, že se po volbách Koalice nerozpadne?

Mohu vám říct dva absolutní důvody. Tak absolutní, že přes ně nejede vlak. Máme program, který chceme naplnit společně. To je jeden důvod. Druhý je velmi vážný: kdybychom se rozpadli, tak potvrdíme spekulaci. A smrtonosné pro každou politickou stranu je potvrzení spekulace. Osobně nebudu asistovat u něčeho takového. Jsem hluboce přesvědčen, že tento krok by nás velmi vážně poškodil. Dokonce bychom se nemohli lidem dívat přímo do očí.

Autoři:
 
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bezejmenné náměstí mezi ulicemi Kafkova a Wuchterlova v pražských Dejvicích...
Hřebejk navrhl pojmenovat náměstí v Dejvicích po Šabachovi. Podporu má

Režisér Jan Hřebejk na čtvrtečním zastupitelstvu Prahy 6 navrhl, aby náměstí mezi ulicemi Kafkova a Wuchterlova v Dejvicích neslo jméno spisovatele Petra...  celý článek

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová
Pelikán navrhl odvolat soudkyni z kauzy Nečasové, ta vyjádření odmítla

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal kárnou žalobu k Nejvyššímu soudu na soudkyni Helenu Královou a navrhuje ji odvolat z funkce. Soudkyně, známá...  celý článek

Mezi ulicí U Hřbitova a Telečská dnes vede provizorní cesta z panelů přístupná...
Jihlava stopla stavbu 30 metrů dlouhé silnice. Kvůli hygieně, zlobí se

Mělo to být pouhých třicet metrů nové silnice, která by ulevila přetíženým ulicím na jihu Jihlavy. Magistrát však nakonec propojku ulic Telečská a U Hřbitova...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.