Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svoboda je samozřejmost, po jistotách se stýská

  13:36
P r a h a - Srovnávání deset a více let staré minulosti se současností, to je pro většinu z nás svár svobody se stesky po řádu, jistotách a bezpečí. Prezident Václav Havel, přirozený vůdce listopadové "něžné revoluce", podotýká, že si lidé na svobodu rychle zvykli a dýchají ji jako vzduch. Na nových poměrech dnes většina z nás nenechá nit suchou.

Starosti o peníze, neklid a tíha zodpovědnosti za vlastní osud tlačí misku vah s nápisem "dřív bývalo líp" dolů. Závažím na opačné straně je svoboda všeho druhu, možnost volby, šance žít barevnější život.

Jenže ty výhody současnosti bereme jako něco, co se našeho všedního dne tolik netýká. "Svoboda? K čemu mi je, když stejně nikam nejezdím. Za komunistů jsem nejezdil, protože jsem nemohl, teď nejezdím, protože nemám peníze," zní častá odpověď z televizních a jiných anket.

Srovnání minulosti a současnosti

Souhlasíte s tvrzením, že...

rozhodně nebo spíše souhlasím

rozhodně nebo spíše nesouhlasím

Je dobře, že režim po roce 1989 přinesl svobodu, která předtím nebyla

86%

11%

Některé věci byly na minulém režimu dobré a ty se neměly rušit

83%

13%

Za minulého režimu jsme se příliš orientovali na Sovětský svaz a teď zase na USA

79%

17%

Za minulého režimu byl větší pořádek než dnes

72%

22%

Za minulého režimu se lidé k sobě chovali lépe než dnes

63%

29%

Po roce 1989 se většině lidí zhoršila životní úroveň

64%

32%

Na rozdíl od minulého režimu se dnes lidé starají jen o peníze a nemají čas věnovat se jeden druhému

79%

17%

Dnes sice dávají v televizi víc pořadů než za minulého režimu, ale klidně bych to oželel, protože je to beztak jen samá reklama a násilí

70%

27%

Přednosti nové doby většině z nás připadají vzdálenější, abstraktnější než nezaměstnanost, rostoucí ceny, kriminalita a nedostatek volného času.

A protože se na druhé straně nechceme svobody vzdát, přejeme si nesplnitelné volně dýchat a zároveň mít jistotu, že se o nás někdo, rozuměj stát, postará. Sociolog Jan Hartl to nazval "spoléhačstvím".

Podobné rozporuplné výsledky - občané touží po svobodě i po pevné ruce státu - se ovšem objevují i v průzkumech v západní Evropě. Evropa vyznává řád a jistotu, Amerika řád a svobodu.

Samozřejmě, mysleli jsme si, že změna půjde snáz - a mysleli si to i mnozí politici na Západě. "Podcenili jsme, nakolik komunismus zničil tržní ekonomiku a občanskou společnost. Nedošlo nám, do jaké míry byly tyto režimy totalitní a centralistické," řekl agentuře ČTK bývalý francouzský ministr pro evropské záležitosti Alain Lamassoure.

Co by bylo, kdybychom žili v reformním komunismu

Připusťme, že kdyby listopadový převrat neproběhl, tak by dnes v naší republice mohl být jakýsi reformní komunistický režim. Když ho srovnáte s dnešním kapitalismem, jaké by to bylo, pokud jde o

 

lepší

stejné

horší

neví

Bezpečnost občanů

53

28

8

11

Vztahy mezi lidmi

32

42

14

12

Životní úroveň

29

29

27

15

Hospodářskou situaci země

27

29

28

17

Možnost lidí uplatnit své schopnosti

14

30

44

12

Občanské svobody a lidská práva

8

27

52

13

Demokracii

6

22

57

15

Poznámka: Údaje jsou v procentech
Pramen: Sofres-Factum pro MF DNES a ČRo 1 - Radiožurnál, 937 dotázaných

České veřejné mínění ovládá hrozba ztráty zaměstnání. Kromě některých regionů není nezaměstnanost až tak krutá, přesto se jí lidé bojí čím dál tím víc (podle průzkumu IVVM 72 procent, to je jednou tolik než v roce 1990) a mnoho z nás vzpomíná na socialismus jako na šťastnou dobu, kdy každý měl práci.

Přes osmdesát procent lidí se přiklání k názoru, že bylo dobře, že za socialismu musel každý pracovat, zjistila firma Sofres-Factum v obsáhlém průzkumu pro MF DNES a Český rozhlas. Souhlasí s tím i nadpoloviční většina dnešních voličů pravice. Jen o něco méně lidí přitakalo ve výzkumu firmy STEM na otázku: "Měl by stát zajistit práci každému, kdo chce pracovat?" Co můžeme tváří v tvář hrozbě nezaměstnanosti dělat sami (stěhovat se, zvyšovat kvalifikaci, měnit místo), o tom příliš neml uvíme. Pracovní povinnost je jednodušší a známý "recept", který nežádá osobní úsilí.

A nezaměstnanost už dávno nebereme jako nějaké nutné zlo, kterým musíme projít na cestě k tržnímu blahobytu. Ochota utáhnout si opasky je podle průzkumů už přinejmenším pět let pryč.

Čili: chceme svobodu a zároveň popíráme svobodný trh.

"Většina lidí svobodu nevnímá jako podmínku toho, co se děje v ekonomice," říká Jan Herzmann, ředitel firmy Sofres-Factum.

Výhody a nevýhody minulosti a současnosti očima Čechů

plus

minus

Socialismus

jistota práce, sociální jistoty

uzavřené hranice, celková nesvoboda, (až daleko za tím "nedostatek zboží")

Kapitalismus

svoboda obecně, podnikání,cestování

nezaměstnanost, kriminalita,násilí

Volný trh se podle něho dokonce stává v očích veřejnosti nepřítelem - vysává peníze, hrozí ztrátou zaměstnání a inflací.

"Pro část společnosti je výsledkem bída a mizerie, tedy negativní bilance. Těmto lidem je obtížné vysvětlovat, že celkově je to dobré a že jejich vnuci to ocení. Oni chtějí jídlo, práci, otop, lékařskou péči, tedy to, co měli za minulého režimu," řekla ČTK o českých poměrech Catherine Lalumierová, levicová poslankyně Evropského parlamentu.

"Naprostá většina lidí toužila po změně, s jednou podmínkou že pokud možno všechno zůstane zachováno," glosoval sociální ekolog a publicista Bohuslav Blažek v televizní diskusi Sněží. "A že ta změna bude něco navíc, jakýsi jeden víkend v týdnu navíc," dodal.

Výzkum ukázal, že dvě třetiny lidí si myslí, že se většině Čechů po roce 1989 zhoršila životní úroveň. (Pod tím dotázaní obvykle myslí "co si mohu koupit", "co si mohu dovolit".) Fakt je, že reálné příjmy obyvatel jsou zhruba na úrovni roku 1989, reálná mzda je o něco vyšší, důchody nižší. Pocit "životní úroveň poklesla" připisují sociologové spíš tomu, že stouply rozdíly mezi majetnými a nemajetnými: vidím, jak žijí bohatí, tudíž můj "průměr" se mi zdá nižší než dřív.

Kdybyste si mohli svobodně vybrat, v jakém režimu byste chtěli žít

Minulý

18 procent

Současný

55 procent

Neví

27 procent

Poznámka: Výsledek je prakticky stejný jako u stejné otázky polože né v roce 1997. Zatímco u lidí mladších třiceti let "vede" současný režim poměrem 74:6, u šedesátníků a starších je to už jen 40:30. Jediní voliči KSČM dávají přednost minulému režimu (12:60).

Ovšem výzkumy ukázaly, že Poláci a Maďaři mají o své životní úrovni ještě horší mínění než Češi. Ti si naopak myslí, že Polsko a Maďarsko jsou na tom po deseti letech demokracie lépe než Česká republika.

Veřejné mínění, když je nuceno srovnávat minulost a současnost, hovoří vlastně o utopii. O utopickém socialismu a utopickém kapitalismu.

"Lidé zřejmě očekávali kombinaci toho nejlepšího z obou systémů, avšak po roce 1989 se dočkali jak nových příležitostí, tak nových úskalí," napsali sociologové Joseph Hraba, Zdeňka Pechačová a Frederick Lorenz, kteří od počátku devadesátých let zkoumali situaci vybraných českých rodin. "Chtějí návrat ke způsobu života, v němž jde o víc než jen honbu za penězi, ale peníze si přejí mít, aby si mohli dopřát nákladný západní životní styl," vystihují základní rozpor v myšlení Čechů.

Stěžujeme si, že se každý jen honí za penězi a trpí mezilidské vztahy (v průzkumu firmy Sofres-Factum s tímhle konstatováním souhlasily čtyři pětiny oslovených), ale copak nemluvíme sami o sobě, copak se "jen o peníze" stará někdo jiný? A je chyba, že daleko víc lidí tvrdě pracuje prostě proto, že je ta práce začala bavit (což také dokládají sociologické výzkumy)? Oldřich Říha, od sedmdesátých let úspěšný rocker, změnu trefně popsal, když v magazínu Práva o svém domě a studiu ve vsi za Prahou řekl: "Zajedu autem za vrata a mám klid. Vybudoval jsem si to tam za komunistů a dneska se mi to opravdu hodí. Tenkrát spoustě lidí vrtalo hlavou, že mám takový plot, že přes něj nevidí. Dneska už to tak má půlka vesnice." Ovšem, ať si stěžujeme na drahotu, na uspěchanou dobu nebo na to, že se každý stará jen o sebe, neznamená to, že bychom dnešek rádi vyměnili za osmdesátá a předchozí léta. Důvěra v demokratický režim zůstává. Jen 18 procent Čechů by si raději žilo v socialismu, kdežto víc než polovina by cestu v čase zpátky odmítla. Pro někoho je to srovnání jednoznačné, jiní si zvykli, další o tom nepřemýšlejí, je to pro ně moc odtažitá otázka, jiné oba režimy přitahují, respektive odpuzují stejnou měrou.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...