Svoboda: Do evropské vlády nejdu

  • 3
Ve hře o to, kdo se stane prvním českým zástupcem v evropské vládě, je zatím jediná jistota: lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda, o němž se původně spekulovalo, to nebude. Raději chce totiž zůstat ve vládě premiéra Vladimíra Špidly.

"Určitě nebudu kandidovat na prvního komisaře, kterého by mohla Česká republika získat. Ale nevylučuji, že se o to někdy v budoucnu budu ucházet. Teď je pro mě důležitější práce ministra zahraničních věcí," řekl včera Svoboda.

O důležitou a lukrativní pozici (člen Evropské komise má měsíční příjem téměř půl milionu korun) se pomalu rozpoutává boj. Každá ze tří vládních stran chce prosadit svého vlastního člověka, do výběru českého evropského komisaře chce mluvit i opoziční ODS.

Unie svobody prosazuje exministra financí Ivana Pilipa. Lidovci místo Cyrila Svobody vysílají do "souboje" o funkci soudkyni Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu Ivanu Janů.

ČSSD: Chceme tam vyslat člena naší strany
Sociální demokraté zatím nabízejí svého exministra financí Pavla Mertlíka. Ten je však nepřijatelný pro lidovce. Proto se ve hře nově objevil náměstek ministra zahraničí Svobody Jaroslav Kohout.

"Klub ČSSD jen těžko podpoří někoho jiného než sociálního demokrata," řekl jeden z ministrů za sociální demokracii, který nechtěl být jmenován. "Hovoří se o řadě jmen, rozhodnutí bude včas," řekl premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla. "Jsou to lidé, kteří byli členy vlády nebo zastávali vysoké posty ve veřejném životě. Každopádně to jsou velmi uznávané osobnosti," uvedl.

ODS oslovila bývalého velvyslance v USA Alexandra Vondru a někdejšího viceguvernéra České národní banky Pavla Kysilku, oba však odmítli. Zatím ODS s žádným dalším jménem nepřišla. Ale trvá na tom, aby s ní vláda výběr "eurokomisaře" konzultovala.


Video