Svoboda, či bezpečnost?

Státy Evropské unie uvažují, jak ještě více otevřít svým policiím cestu k telefonům a faxům občanů. Přes unii zkoušejí prosadit až sedmiletý přístup policistů ke všem hovorům či elektronicky zaslaným zprávám. Tyto země tvrdí, že bez toho bude ochromen boj proti zločinu. Sedmileté "skladování" všech hovorů, faxů a mailů je zjevně přehnaný požadavek. Ani teroristé či rasisté nepřipravují své akce na sedm let dopředu. O obchodnících se ženami či dětmi ani nemluvě.

Myšlenku většího přístupu policie k elektronickým archivům však nelze jen tak smést ze stolu. Ani tehdy ne, kdyby se potvrdilo, že to vřele podporují výzvědné služby, které tak rády strkají nos do soukromých věcí.

O větší kontrolu mobilů a mailů totiž neusilují žádní desperáti a diktátoři. Podle skupiny Statewatch, která na tento problém upozornila, ji prosazují i země s úctyhodnou demokratickou tradicí: Británie a Francie.

Vědí, proč to dělají. Řeší spolu se Španěly, Němci a dalšími otázku, jak ve věku nových technických možností plnit starý a základní úkol státu: zaručit bezpečnost občanů. Víme, že toto úsilí vedlo často až k úplnému potlačení svobody. Ale víme také, že svobodě se nedaří ani tehdy, když je ochrana bezpečnosti ochromena.

Nelze zajistit jen svobodu nebo jen bezpečnost. Lidé potřebují obojí i tehdy, když se požadavky svobody a bezpečí dostanou do rozporu.

V čase nových možností pro dobré i pro zlé musíme hledat novou "střední cestu" tam, kde se požadavky svobody a bezpečnosti střetají. Musíme - rozhodnutí, jež přijme unie, bude totiž záhy platit i pro Čechy. Ti je budou muset přijmout při vstupu do EU.

Lze věřit tomu, že Evropa se dokáže rozhodnout tak, aby v tolikrát zneužitém jménu bezpečnosti neohrozila svobodu lidí. Třeba na sedm let.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video