Bohuslav Svoboda ve volebním štábu ODS. (16. října 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Svoboda bude primátorem Prahy, ODS a ČSSD si už i rozdělily křesla

  • 1334
Novým pražským primátorem bude Bohuslav Svoboda. Orgány ČSSD i ODS už koaliční dohodu posvětily. Podle budoucího primátora tím koaliční smlouva vstoupila v platnost. Obě strany budou mít v radě města po pěti členech. TOP 09 nabízený post zbývajícího radního jednoznačně odmítla.

Pražské kluby zastupitelů a krajské výkonné výbory obou stran návrhy koaliční dohody odsouhlasily a smlouva tím vzešla v platnost. Proti návrhu byl ve výkonném výboru i klubu zastupitelů pouze původní kandidát ČSSD na primátora Jiří Dienstbier mladší.

smlouva mezi ODS a ČSSD

Koalice chce audit zakázek i nový kampus

Koaliční smlouva počítá s pěti místy v radě města pro obě strany. "ODS bude mít kromě primátora i dva náměstky. Ivan Kabický bude zodpovědný za zdravotnictví a Josef Nosek za územní plán," řekl šéf pražské ODS Boris Šťastný.

Dalšími radními bude Aleksandra Udženija (majetek a podpora podnikání) a Radek Lohynský (infrastruktura).

Sociální demokracii bude v radě zastupovat Karel Březina, Petr Dolínek, Antonín Weinert, Lukáš Plachý a Lukáš Kaucký. Na post prvního náměstka, který ČSSD zaručuje koaliční smlouva, vyšle strana Březinu. Ten bude mít zároveň na starosti dopravu a informatiku.

Lidé velké koalici věřit nebudou

myslí si bývalý pražský primátor Pavel Bém

Topka chce vést kontrolní výbor

Poslední post - protikorupční problematiku - vyjednavači nabídli TOP 09. Zástupci strany ale návrh rezolutně odmítli. "Nabízet vítězi voleb jedno místo v radě je výsměch a nesmysl," řekl volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma.

Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky by jeden člověk těžko mohl něco prosadit. "Rada funguje jako kolektivní orgán a rozhoduje se většinově," řekl Ondráčka. Podle něj nebyla nabídka myšlená moc vážně.

"V minulé radě takovou roli plnila Markéta Reedová, která měla na starosti právě protikorupční oblast. Její dobře připravené návrhy ale většinou v radě neprošly," řekl Ondráčka.

TOP 09 chce získat post předsedy kontrolního výboru, aby mohla účinně plnit opoziční roli. "Bude to první opozice, kterou tady zaznamenají. Věřím, že i tak budeme schopní ovlivnit chod magistrátu," dodal Tůma.

Proti velké koalici v Praze se už na komunitní sítí Facebook objevily první protesty a výzvy k demonstraci.

Z blogů

"ODS bude v Praze vládnout s Marťany. Tím se definitivně pohřbila"

Nečas nechává odpovědnost na pražské ODS

Předsedové ČSSD a ODS nepovažují uzavření koaliční dohody za dobrý krok. "Jsem přesvědčen, že by ODS v Praze slušela účast v pravicové koalici, která by také odpovídala většinovému názoru pražských voličů. Tento názor jsem vedení pražské ODS opakovaně sdělil," řekl předseda ODS a premiér Petr Nečas.

Za uzavření koaliční dohody je podle něj odpovědné vedení pražského regionálního sdružení ODS. Záleží prý na něm, jestli o smysluplnosti tohoto kroku přesvědčí voliče.

"Koalici mezi ODS a ČSSD v Praze jsem si nepřál a tuto koalici nepodporuji. Pražská ODS má snad tu nejhorší pověst v zemi a spolupráce s ní ČSSD mezi lidmi logicky poškozuje," řekl šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Sociální demokracie musí podle něj být při vládnutí v hlavním městě "trvalým a neúnavným motorem a garantem pozitivní změny".

tanec kolem podpisu smlouvy

Zatímco v Ostravě nebo Karlových Varech politici zasedli ke stolu a vzájemnou koaliční dohodu podepsali veřejně, v Praze k tomu nedošlo. Není proto jasné, kdy vlastně byla uzavřena. Někteří zainteresovaní politici navíc ani netušili, že už podepsaná je.

"Předpokládám, že hned jak ODS rozhodne, spojí se s námi a budeme informovat média, kdy by to mělo proběhnout," řekl po 13. hodině vyjednavač za ČSSD a budoucí radní Karel Březina bezprostředně poté, kdy klub zastupitelů ČSSD i její pražské vedení návrh dohody schválilo a stejně v té chvíli jednala i ODS.

Občanští demokraté návrh nakonec posvětili. Veřejný podpis koaliční smlouvy se ale nekonal."Smlouvu podepsali vyjednavači už dopoledne. Po jednání zastupitelských klubů a vedení ČSSD a ODS vzešla v platnost," uvedl šéf pražské ODS Boris Šťastný. Ještě ráno se dušoval, že strany koaliční dohodu nepodepsaly při nočních jednáních.

Koalici komentoval při večerním semináři Centra pro ekonomiku a politiku i prezident Václav Klaus. Podle něj je rozumná a není na ní nic zvláštního. ODS se chovala racionálně, protože získala post primátora. Navíc podle něj koalice mezi ODS a ČSSD vznikla i v řadě jiných měst. Dohodu o obsazení radnice v Praze podle něj proto není nutné považovat za něco výjimečného.

Dohoda počítá s dostavbou okruhu i novým kampusem

Koaliční smlouvy ČSSD i ODS posvětily odpoledne. Hlasovali o nich zastupitelské kluby i pražští lídři. Celý text koaliční dohody ČSSD v podvečer zveřejnila na internetu.

Ze smlouvy vyplývá, že koalice provede audit důležitých zakázek, vypíše nová výběrová řízení na magistrátní vedoucí pozice, bude pokračovat ve

rozložení sil

Pražské zastupitelstvo má celkem 63 členů.

TOP 09 - 26 zastupitelů
ODS - 20 zastupitelů
ČSSD - 14 zastupitelů
KSČM - 3 zastupitelé

výstavbě městského okruhu nebo protipovodňových zábran. Praha by také měla postavit nový vysokoškolský kampus. (Celé znění koaliční smlouvy si můžete přečíst v boxu výše.)

Podle Březiny bude koalice prosazovat také jízdné zdarma pro děti do 15 let a seniory nad 65 let.

Koalice ale nebude mít při prosazování vizí lehkou pozici. Stačí tři hlasy z jejího nitra a schvalování v zastupitelstvu může být ohroženo.

Křehkou většinu chce ČSSD řešit důslednou docházkou a předkládáním návrhů, které budou podle Březiny pro Pražany tak kvalitní, že přesvědčí i opoziční strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video