Oslíkům v Namibii budou svítit uši. Ilustrační foto.

Oslíkům v Namibii budou svítit uši. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Svítící oslíci zvýší bezpečnost na silnici

  • 8
Do každé čtvrté dopravní nehody v Namibii je zapleten osel. Ročně na silnicích zahyne nejen bezpočet těchto zvířat, ale i devadesát lidí. Namibijci už našli účinný způsob, jak karambolům předcházet. Dávají lichokopytníkům reflexní známky na uši a oslíci v noci září.

S řešením přišla britská nevládní organizace ONG a nápad se brzy ujal. Podporuje ho i prezident Namibie Hifikepunye Pohamba.

"Vysvětloval jsem ten nápad prezidentovi Pohambovi a nemohl se udržet, aby se nezačal smát. Pro nápad se nadchl," říká Russell Hay, spoluzakladatel ONG.

Projekt je ale ještě v plenkách. Reflexní známky se začaly testovat v loňském prosinci na vybrané skupině čtyř set oslíků.

"Zatím je obtížné říci, zda funguje, právě jsme začali a počet značek je velmi omezený. Potřebujeme to vyzkoušet alespoň na tisícovce oslů ve vymezeném prostoru. Myslím, že výsledky bychom měli mít do jednoho roku," poznamenal Jerry Muadinohamba, ředitel správy motorových vozidel, která svítivé značky distribuuje.

Oslí populace v Namibii je skutečně úctyhodná. V zemi žije dohromady 200 tisíc příslušníků tohoto druhu a v oblasti Ovamboland, kde jich je nejvíc, jich připadá až pět na jednu rodinu.

V kombinaci s kvalitní infrastrukturou mohou ale oslíci znamenat dopravní problém. Namibie je protkaná síti kvalitních silnic a sešlápnutí plynu nic nebrání. A oslíci nemají v noci lepší místo na odpočinek, než vyhřátý silniční asfalt.

Osli jsou v noci pro řidiče neviditelní. "V Namibii nejsou lampy, takže když řídíte v noci a spatříte žlutá světýlka, je lepší šlápnout na brzdu, neboť je to dozajista osel," upozorňuje Hay.

Za střet s oslem ročně v Namibii zaplatí životem 90 lidí. V porovnání s tím je šest dolarů, částka potřebná k dekoraci jednoho oslíka, snesitelnou sumou.

"Je to řešení, jímž získají všichni: oslík nezahyne, majitel oslíka nepřijde o svůj pracovní nástroj a řidič se vyhne nehodě, případně nebude muset platit nákladnou opravu svého automobilu," tvrdí Peter Collingwood, publicista ve výslužbě a spoluzakladatel ONG.


Video