Ladislav Špaček

Ladislav Špaček | foto: KORZO

Svíčkovou se šesti by Obama nemusel přežít, říká pan „etiketa“ Špaček

  • 497
Než přijede americký prezident, musí znát česká strana jeho alergie i krevní skupinu. Kdyby přijal pozvání na pivo do hospody, byl by to výraz mimořádné přízně. O protokolu a etiketě během státních návštěv mluví v rozhovoru iDNES.cz mluvčí bývalého prezidenta Havla a "pan etiketa" Ladislav Špaček.

Prezident Klaus přivítá americké hosty na letišti, je to obvyklé?
Není. Jede-li hostitel návštěvu přivítat na letiště, je to výraz naprosto mimořádné přízně. Ale je fakt, že prezident Havel také vítal některé americké prezidenty na letišti, také papeže a skutečně mimořádné návštěvy. Jinak regulérní státní návštěvu očekává prezident na prvním nádvoří Pražského hradu. - přečtěte si Obamu přivítají na letišti Klaus i Topolánek

Laikům by ale naopak mohlo připadat divné, že amerického prezidenta na letišti nikdo nevítá.
Skutečně by to žádný prohřešek nebyl. Pokud vím, Barack Obama hodlá oficiální státní návštěvu zahájit až druhý den, což znamená, že první den chce přijet jako soukromá osoba, jít s manželkou na večeři, vnímá sobotu jako privátní čas. V tom případě na letišti být vítán nemusí, až druhý den na Hradě.

Barack Obama v Praze

Může mimořádnou přízeň nějak vyjádřit i americký prezident?
Například tím, že by přijal pozvání do hospůdky, to je velmi osobní gesto vůči hostiteli. Ale nevím, jestli k tomu dojde.

Na pivo k Tygrovi pozval prezident Václav Havel před lety prezidenta Billa Clintona. Co by znamenalo, kdyby šel na pivo s americkým prezidentem i teď, když už není ve funkci?
Kdyby to byl kdokoli jiný, bylo by to vůči hostiteli netaktní, mohl by se cítit dotčen. Ale Václav Havel je natolik významná osobnost, že by jít mohli a nikdo by si nedovolil, s prominutím, ani ceknout.

"Je nutné znát alergie i krevní skupinu hosta"

Jaký je rozdíl mezi státní a pracovní návštěvou?
Státní návštěva má naprosto přesně popsané parametry, její průběh je standardizovaný ve všech zemích. Na pracovních návštěvách je program věcí dohody. Strany se domluví, jestli udělají tiskovku, jestli půjdou po pamětihodnostech, jestli společně povečeří. Program nemá pevný rámec.

Jaký je tedy průběh státní návštěvy?

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více na zde

Z letiště se odjíždí do sídla hlavy státu, kde probíhá vojenská přehlídka či jiný oficiální ceremoniál. Pak následuje jednání delegací. Poté host odjíždí do dalších institucí - do Senátu, do Sněmovny či na setkání s premiérem. Následují další aktivity: ekonomické fórum, setkání s podnikateli a podobně. Povinnou součástí je prohlídka pamětihodností, na které je hostitelská země hrdá. U nás se chodí po Karlově mostě nebo se vyjede třeba do Českého Krumlova. Ona hrdost někdy vede až k extrémům. Pamatuji si ze státní návštěvy Chile, že jsme museli letět na tisíce kilometrů vzdálený Velikonoční ostrov, Chilané jsou na něj hrdí, považovali za nezbytné mám sochy ukázat. Naší povinností bylo ze zdvořilosti na cestu přistoupit. Povinná je také společná tisková konference.

Čtěte také

Air Force One už letí! zazní v sobotu. A Ruzyně utichne

Je povinnou součástí státní návštěvy večeře?
Ano. Na státní večeři se pronášejí přípitky a jsou na ni zváni ústavní činitelé a významní hosté.

Je obvyklé, že se předem předávají zvláštní požadavky na její podobu? Když je host vegetarián, alergik, má dietu, nebo mu jeho víra třeba zakazuje některé potraviny?
Ano. O tom vyjednávají předsunuté týmy, které se setkávají i měsíce předem (půl roku v případě britské královny, měsíce v případě amerického prezidenta). Tyto týmy také předjednávají bezpečnostní opatření, témata politických jednání a další nuance programu. Předávají se informace i o krevní skupině hostů, kdyby se něco stalo. Zajišťuje se akutní lékařská péče.

Kdo odpovídá za bezpečnost hosta?
Hostitelská strana. A to i v případě pracovní návštěvy.

Čtěte také

Američany zarazila bezpečnostní opatření u Hradu, policie slevila

Vraťme se k večeři. Je obvyklá snaha servírovat národní speciality?
Ano. Ale české speciality se podávají v odlehčené formě. Dát Obamovi svíčkovou se šesti, to by nemusel přežít.

"Na Plastiky v Bílém domě dodnes vzpomínají"

Napadá vás příklad v otázce stravování nějakého zvlášť "problematického" hosta? Zažil jste jako mluvčí prezidenta Havla nějaké stravovací faux pas?
Celá izraelská delegace při návštěvě izraelského prezidenta musela mít košer stravu. Musí se nasmlouvat košer restaurace, která jídla připraví pod dohledem rabína, všechno se musí podřídit rituálním předpisům. Po vzájemných jednáních přípravných týmů je jasné, co host může a nemůže. Jednou jsme předložili singapurské delegaci králíka, což je mírně rozladilo, králíky nejedí. To asi trochu faux pas bylo.

Kolik lidí se večeří účastní?
Jsou to ústavní činitelé, někteří poslanci a senátoři, hejtmani, všichni významní členové delegací, vyšší úředníci z politických odborů Ministerstva zahraničí, Úřadu vlády a Kanceláře prezidenta republiky. Pomocný personál, který doprovází hlavy států, třeba kadeřnice nebo policisté, ti ne.

Je možné přizvat i další účastníky, kteří nebyli součástí delegace?
Ano, to je v pravomoci hosta i hostitele. Kdyby si třeba Barack Obama přál pozvat například Václava Havla, tak bude pozván. A hostitel by mu jistě rád vyhověl. Když jsme byli u Billa Clintona v Americe, přál si Václav Havel mít u stolu také Mejlu Hlavsu, chtěl, aby v Bílém domě jeho skupina (Plastic People of the Universe) koncertovala. Pro konzervativní společnost, která tam seděla, to byl šok. Ale do dneška se na to v Bílém domě vzpomíná.

Čtěte také

Obama odjede z Prahy po schůzce s Havlem, dostane knihy a obraz

Jak vypadá zasedací pořádek?
Má velmi přísná, pevná pravidla. Host sedí po pravici hostitele, postupně potom na společensky nejvýznamnější místa první vpravo, druhý vlevo, třetí vpravo. Jednoduše - uprostřed stolu sedí významnější osoba než na kraji. Mezinárodně uznávaná pravidla má i kulatý stůl, host může sedět po pravici hostitele, u menších stolů i naproti. Pokud jde o velké summity mnoha států, používá se pro stanovení pořadí anglická abeceda. Někdy ovšem může nastat problém. Podle anglické abecedy měl jednou Václav Havel sedět vedle běloruského diktátora Lukašenka, a tak jsme tajně hostitele požádali, aby raději použili francouzskou abecedu, ta nás přesunula k písmenu "T". Při jednání prezidentů se používá pravidlo seniority - kdo je déle v úřadě.

"Je povinností dary obdivovat"

Jaké se předepisuje oblečení?
Rozlišuje se smokingová večeře - pánové smoking a dámy dlouhé róby. Nebo formal dress - obleky a kostýmky či krátké šaty. Pracovní návštěvy se nejčastěji odehrávají v tmavých oblecích. Smoking je běžnější pří státních návštěvách. Frak se používá pouze k audiencím u japonského císaře.

Jak je protokolem řešen program manželek?
Separátní program pro manželky pro dobu, kdy jejich partneři jednají, připravují tajemníci manželek. Navštěvují sociální ústavy, podnikají charitativní akce nebo jdou za kulturou.

Podívejte se

Jak cestuje americký prezident

Co když představitel země nežije se svojí manželkou?
Pak by to měl host vědět, aby se nedopustil faux pas. V informačních materiálech pro Baracka Obamu je pravděpodobně poznámka, že premiér Topolánek je sice ženatý, ale žije s partnerkou. Není proto vhodné se na manželku ptát. Stejně jako islandské premiérky, která se netají tím, že je lesbička, není dobré se ptát na manžela.

Významní hosté většinou odjíždějí obtěžkáni dary. Jsou dary povinností? Jedná se o nich?
Dary jsou při státní návštěvě povinností, u pracovní zvyklostí, ale jen ze strany hostitele. Nekonzultují se, ale je dobré dopředu zjistit, co by se tak hostu mohlo líbit a hodit. Mohou to být věci, které souvisí třeba s jeho koníčky, nebo věci, které nějak reprezentují hostitelskou zemi. V našem případě to nejčastěji bývá sklo. A to se hostům v naší zemi líbí, bývají nadšení. Na otázku, co se jim nejvíc líbí v pražských ulicích, odpovídají, že obchody se sklem. Lze předpokládat, že také Obamovi dostanou něco takového. Při státních návštěvách se dary obou stran vždy vystaví v jednom sále a delegace je pak obdivují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video