Světovým zdravotníkům boj s malárií nevyšel

  • 1
Světová zdravotnická organizace selhala v boji proti malárii. Od roku 1998, kdy se zavázala pomáhat zemím třetího světa s malárií, pro ně kupovala léky, které byly dávno považovány za neúčinné. Byly však desetkrát levnější než lepší artemisininové medikamenty.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v roce 1998 projekt Zničme malárii. O čtyři roky později založily nejvyspělejší státy světa sdružené v G8 mezinárodní fondy (GF) na podporu boje proti AIDS, tuberkolóze a malárii.

Základním cílem projektu na potlačení malárie bylo snížit její výskyt do roku 2010 na polovinu, tedy na zhruba 350 tisíc případů ročně.

Na konci roku 2003, po šesti letech práce, si ale experti se zděšením uvědomili, že problém malárie se nedaří řešit, ba dokonce že její výskyt nezadržitelně stoupá. Loni se jí nakazilo přes milion lidí, hlavně v subsaharské Africe.

Na vině je podle všeho právě WHO, která nedokázala adekvátně zareagovat a nadále zaostalé země zásobovala špatnou medicínou. Odpůrci jí vyčítají, že svou liknavostí připravila o život miliony lidí.

Malárie zabíjí hlavně děti
Malárie nejčastěji zabíjí děti ve věku do pěti let. Kromě subsaharské Afriky jsou epidemii nemoci, kterou přenášejí komáři, vystaveni především obyvatelé Dálného Východu. 

Na nedbalost WHO a GF upozornila skupina vědců vedená Amirem Attaranem z londýnského Institutu mezinárodních vztahů. "Jsem rozzloben, protože statisíce dětí zemřely pro nic. Je to opravdová nedbalost od těchto organizací, že se jim nepodařilo dosáhnout za šest let žádného pokroku," řekl Attaran listu Independent.

V roce 2003 proteklo fondy přes 40 milionů dolarů na nákupy léků proti malárii. Více než polovina byla ale určena na zastaralá antimalárika, kdežto pouze 18 milionů směřovalo na nákup účinných artemisininových medikamentů (ACT).

Čína léky zná 2000 let
Ian Simpson z WHO přiznal televizi BBC, že organizace užívání artemisininové terapie prosazuje až od roku 2001. "Problém jsou peníze. Na počátku země neměly peníze na dražší léky. Teď už si je ale žádají čím dál víc," dodal Simpson v BBC.

Jedna dávka ACT vyjde na dolar až dva, dosud používané chlorochinové přípravky stojí ovšem jen desetinu ceny, ve srovnání s ACT ale mají podstatně slabší účinky.

Účinky artemisininu znali už staří Číňané, kteří ho získávali z popínavých lijánovitých rostlin Ullucus officinalis.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video