Světový tisk: Praha se druhým Seattlem nestala

Zprávy o nepokojích a násilnostech, které provázejí pražské výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze, přinesla řada světových deníků.
Podle britského listu The Daily Telegraph zažila Praha nejhorší noc násilí od ruské invaze v roce 1968. List Financial Times si všímá, že česká policie, ačkoli nemá zkušenosti s podobnými zákroky, v úterý postupovala disciplinovaně a úspěšně proti odpůrcům globalizace zasáhla.

The Daily Telegraph: česká policie svoji zkoušku během zasedání MMF složila
Britský deník The Daily Telegraph v článku nazvaném Dýka do srdce sametové revoluce připomíná, že při událostech v listopadu 1989 nebyli v Praze žádní zranění a žádné škody na majetku. Pouliční bitky byly důležitou zkouškou pro českou policii, o níž panovaly obavy, že si s násilím nedokáže poradit. Tyto bitky však byly potlačeny, neboť policejní důstojníci zorganizovali vcelku profesionální a poměrně rezervovanou operaci.

List Financial Times si všímá, že pražské demonstrace proti globálnímu kapitalismu se zúčastnilo na 9 tisíc lidí z celé Evropy, což je méně než očekávaných 20 tisíc a mnohem méně než 50 tisíc lidí, kteří v Seattlu demonstrovali proti Světové obchodní organizaci.

Le Figaro: Praha se nestala druhým Seattlem
Nepodařilo se jim ani rozbít Mezinárodní měnový fond, ani přeměnit Prahu v Seattle a nedokázali ani zablokovat delegáty v Kongresovém centru, hodnotí středeční srážky v Praze  francouzský list Le Figaro.

Německé deníky: násilí rozpoutávaly skupinky radikálů
Německé listy vesměs konstatují, že nepokoje se po loňském zasedání v americkém Seattlu daly očekávat a navzdory mnoha bezpečnostním opatřením se jim ani v Praze nepodařilo zabránit. Zdůrazňují, že většina demonstrujících odpůrců globalizace se chovala pokojně a násilnosti vyvolávaly jen malé skupiny radikálů, kteří přijeli převážně ze zahraničí.

List Süddeutsche Zeitung uvádí, že někteří odpůrci globalizace ze Španělska, Itálie, Francie a Německa absolvovali v minulých dnech přípravu na demonstrace ve výcvikovém táboře, kde se mimo jiné připravovali na násilné střety s policií, které podle nich mají světové veřejnosti dokázat násilí státu.

Allgemeine Zeitung: MMF a SB silně zklamaly
Kdo očekával od výročního zasedání MMF a SB jakési poselství z Prahy, které odpoví na ožehavé otázky světové ekonomiky, je zklamán. Zástupci vedoucích průmyslových zemí nenabídli víc než doklad toho, že jsou zajatci každodenních aktualit, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Dodává, že institucionální a globální otázky byly odsunuty stranou a představitelé nejvyspělejších států nenašli ani dost zdvořilosti, aby alespoň jako gesto vůči hostitelské zemi ocenili desetileté zkušenosti s hospodářskou transformací v reformujících se státech střední Evropy. Ještě vážnější však je, že země G7 ve svém prohlášení vyzývají fond k akcím za snížení cen ropy, tedy k zásahům do tržních mechanismů a k ovlivňování nabídky a poptávky, což je v zásadním rozporu s jeho posláním.

Der Standard: antiglobalizátoři se přesily českých policistů nezalekli
Rakouský list Der Standard upozorňuje, že ačkoli proti demonstrantům stál dvojnásobný počet 11 tisíc policistů, sebevědomím antiglobalistů to neotřáslo. Soudí, že demonstrace proti globalizaci při summitech MMF a SB nic nezmění. Připomíná, že ve skutečnosti je hnací silou globalizace technologický pokrok. Kdo by to měl vědět lépe než experti nevládních organizací, kteří jako jádro antiglobalizačního hnutí využívají informační technologie k budování své celosvětové sítě.

Polský tisk: čeští policisté zasáhli příliš tvrdě
Podle polského deníku Rzeczpospolita čeští policisté přes psychologická školení nevydrželi provokace profesionálních radikálů. Zvlášť bezohlední byli především policisté ze speciálních jednotek. Celé centrum Prahy pak zamořili zvlášť agresivním plynem.

USA: sympatizující pochody v řadě velkých měst
Na předměstí amerického Hartfordu se uskutečnil jeden z tuctu pochodů, jejichž účastníci vyjadřovali v úterý v USA podporu demonstrantům proti globalizaci v Praze. Podobné protesty se konaly také ve Washingtonu, San Francisku, Bostonu, Denveru a Indianapolisu.

Řecko: přes drobnou demonstraci levičáků panuje klid
Jak ČTK sdělilo české velvyslanectví v Aténách, u české diplomatické mise se v úterý nekonaly žádné protesty a ani na středu žádné hlášeny nejsou. Jen před agenturou OSN v centru Atén v úterý mezi 17. a 18. hodinou uspořádaly demonstraci řečtí komunisté a Koalice pokrokových a levicových sil (Synaspismos, SIN), která byla spíše menšího rozsahu a nedošlo při ní k žádným incidentům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video