Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Klíšťata a komáři ročně zabijí milion lidí na světě. Očkovaných je málo

  • 14
Zvýšit povědomí lidí o nákazách přenášených komáry a klíšťaty je hlavním cílem letošního Světového dne zdraví, který připadá na 7. dubna. Ročně v důsledku těchto nemocí zemře více než milion lidí. V Evropě takto onemocní průměrně 77 tisíc obyvatel. Účinnou ochranou před encefalitidou je očkování, které ale Češi podceňují.

"Tyto choroby ohrožují více než polovinu světové populace a v jejich důsledku zemře ročně více než milion lidí," uvedla ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová. 

Klíšťovou encefalitidou je každý rok v Evropě nakaženo pět až dvanáct tisíc lidí. Česká republika patří, co se týče výskytu tohoto onemocnění, mezi nejrizikovější oblasti Evropy. Větší procento nakažených má pouze Pobaltí a Slovinsko.

Jak se bránit klíšťatům

podle hlavního hygienika

- očkování a přeočkování

- sledovat předpověď stupně rizika aktivity klíšťat

- vhodný oděv (dlouhé kalhoty a rukávy, pokrývka hlavy, světlé oblečení)

- použít repelent

- vhodné chování v přírodě (nelehat si do trávy)

- důkladně se prohlédnout

- odstranit klíště co nejdříve (vykroutit ho pinzetou, netočit)

- opatrnost v použití nepasterizovaného mléka

"Závažné neurologické příznaky se vyskytují u zhruba deseti procent nemocných, úmrtnost dosahuje 0,5–2 procent. Počet onemocnění v České republice se v posledních deseti letech pohyboval ročně mezi 600–1 000 případy," upozorňuje hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.  

Proti encefalitidě přitom existuje účinné očkování. V České republice se ale tímto způsobem chrání jen patnáct procent lidí. Odborníci navíc varují, že očkování zanedbávají především dospělí, u kterých je přitom průběh nemoci i její následky vážnější. "S věkem narůstá závažnost, délka hospitalizace a rehabilitace i následky," řekl Václav Chmelík, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice.

Zatímco u dětí těžší následky klíšťové encefalitidy nebývají tak časté, dospělí musí počítat s dlouhou pracovní neschopností, zákazem řízení motorových vozidel, či postencefalitickým syndromem, který se projevuje například bolestmi hlavy, poruchami spánku a soustředění či problémy v intimní oblasti. 

Základní očkování je možné od jednoho roku života a provádí se ve třech dávkách. Po třech až pěti letech je třeba jít na přeočkování.

Ročně se v České republice nechává očkovat 80 až 110 tisíc lidí. Pouhá polovina však absolvuje i přeočkování. Jeho zanedbání způsobuje postupnou ztrátu ochrany. Na očkování přispívají zdravotní pojišťovny. VZP evidovala v roce 2013 přibližně 13 700 žádostí a na příspěvcích proplatila 9,2 milionu korun.

Lymeskou boreliózou v posledních dvou desetiletích onemocnělo více než 360 tisíc lidí v Evropě, kde se stala nejčastěji se vyskytujícím onemocněním, které přenáší hmyz. V České republice ročně onemocní kolem čtyř tisíc lidí. Infekce v první fázi připomíná chřipku. Časté jsou záněty velkých kloubů. Následkem je poškození srdce a oční komplikace. Proti této infekci neexistuje vakcína.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video