KONTROLA. Na hokejové hale Balšoj je zapotřebí zkontrolovat poslední detaily.

KONTROLA. Na hokejové hale Balšoj je zapotřebí zkontrolovat poslední detaily. | foto: Reuters

Světové lídry Soči neláká, na zahájení míří delegace z Východu

  • 31
Přehlídka předních světových státníků to rozhodně nebude. Na olympijský ceremoniál v Soči nepřijede ani Barack Obama, ani Angela Merkelová. Dorazí ale například prezident separatistické Jižní Osetie nebo běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Chybět nebude ani Miloš Zeman.

Zahájení olympiády se nezúčastní německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron ani francouzský prezident Francois Hollande a nedorazí ani americký prezident Barack Obama. Oficiální důvod své nepřítomnosti neuvedl, jasně jej však naznačuje složení americké výpravy.

Stíny nad Soči

Povede ji dvojice homosexuálních sportovců, hokejistka Caitlin Cahowová a krasobruslař Brian Boitano. Tenistka Billie Jean Kingová, která se otevřeně hlásí k homosexualitě, svou účast ve středu odvolala, neboť jí onemocněla matka.

Neoficiální protest proti zákonům, které v Rusku zakazují projevy homosexuality, odráží i složení norské delegace. Na březnové zahájení paralympijských her vyšle skandinávské království ministra zdravotnictví Benta Hoeieho, kterého do Ruska doprovodí jeho manžel.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach neúčast významných politiků označil za okázalá gesta, která nic nestojí a mají jen strhnout pozornost světových médií. "Jsme vděční každému, kdo respektuje, že sport může přispět ke světovému míru jen tehdy, když není zneužívám jako politické bojiště," citovali jej britští novináři.

Delegace z Východu

Účast na pátečním zahajovacím ceremoniálu potvrdil čínský prezident Si Ťin-pching, předseda japonské vlády Šinzó Abe nebo turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.  Návštěvu Soči si nenechá ujít ani ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Během prohlídky sportovišť se sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby prodebatovali revoluční nálady v Kyjevě.

Rusko odmítá kritiku

Do Soči se v uplynulých dnech začali sjíždět  novináři z celého světa. Řadu z nich však překvapily nedostavěné hotely, problémy s nedostatkem vody nebo toulaví psi, kteří se po ubytovnách procházejí (více se dočtete zde).

Ruské úřady se však stížnostem důrazně brání.  "Přístupem k plnění svých závazků dalo Rusko příklad všem budoucím pořadatelům olympiády," prohlásil Dmitrij Černyšenko, šéf organizačního výboru nadcházejících her.

"Všichni, kdo olympijskou výstavbu kritizují za korupci, by se měli do Soči přijet podívat na výsledky," dodal k tomu prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

Zdroj: ČTK

Do Ruska má podle britského deníku The Guardian namířeno i Alexandr Lukašenko, prezident totalitního Běloruska. S Putinem sdílí vášeň k lednímu hokeji a olympijskou arénu společně navštívili už před měsícem.

Nizozemsko vysílá do Soči vedle krále Viléma Alexandra i premiéra Marka Rutta. Dorazí rovněž předseda italské vlády Enrico Letta a Pan Ki-mun, generální tajemník Organizace spojených národů.

Kreml pozval na olympiádu také Leonida Tibilova, prezidenta Jižní Osetie. Kavkazský region, který se v roce 2008 za pomoci Ruska odtrhl od Gruzie, nemůže na olympiádu vyslat svou delegaci, protože ho většina světa jako samostatný stát neuznává. Gruzie nevyslala do Soči svou oficiální delegaci, přestože se her zúčastní čtyři její atleti.

Z Česka míří do Soči prezident i šéfové parlamentních komor

Z českých politiků má na olympiádu namířeno prezident Miloš Zeman. Do Soči by měl s manželkou odcestovat ve čtvrtek a v dějišti her stráví čtyři dny. Pozvání od Českého olympijského výboru přijal i ministr školství Marcel Chládek a předsedové obou parlamentních komor, Jan Hamáček a Milan Štěch. Za českými sportovci přijede i kardinál Dominik Duka (více o české účasti zde).

Naopak novopečený premiér Bohuslav Sobotka do Soči nepoletí. "Bohužel nemohu z důvodu velkého pracovního vytížení spojeného s nástupem nové vlády na hrách osobně fandit a tak budu našim sportovcům držet palce alespoň na dálku," napsal premiér v tiskovém prohlášení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video