Kampaň nazvaná "Záchrana klimatu je ve vašich rukou, nerozhodnost zabíjí" na Alšově nábřeží. (5.4.2009)

Kampaň nazvaná "Záchrana klimatu je ve vašich rukou, nerozhodnost zabíjí" na Alšově nábřeží. (5.4.2009) - Masky Baracka Obamy, Angely Merkelové, Gordona Browna a Nicolase Sarkozyho budou odpočítávat dny, hodiny, minuty a vteřiny do prosincové konference OSN o změnách klimatu v Kodani. Akci pořádají evropské a americké ekologické a rozvojové organizace. | foto: Čeněk Třeček, iDNES.cz

Světoví lídři míří do Kodaně řešit oteplování. Fischer účast nepotvrdil

  • 25
Pozornost světa se začíná upínat k monstróznímu klimatickému kongresu v Kodani. Česko na ni vyšle asi 30členný tým, účast premiéra Fischera dosud není jistá. V barvách EU budou Češi debatovat o tom, jak omezit nárůst globální teploty Země. Skeptici ale ve smysl kongresu nevěří.

Summit začíná v pondělí 7. prosince a končí za dva týdny v pátek 18. prosince. Na závěrečná jednání se mají sjet i hlavy států či významní politici. Tým českého premiéra Jana Fischera ale dosud nepotvrdil, že dorazí český ministerský předseda. S jeho účastí počítá hlavně ministerstvo životního prostředí.

Místo Fischera Klaus?

"Pan Fischer zatím stále neví, zda bude moci na konferenci přijet, zatím je ta šance padesát ku padesáti. Chytřejší bychom měli být během prvního týdne konference," uvedla asistentka tiskového mluvčího Jana Chloubová. Pokud bude Fischer zemi v Dánsku reprezentovat, tak až v poslední dny konference, s jeho příjezdem se počítá 16. prosince.

"Byla by to obrovská škoda, nám pan premiér účast slíbil. Je třeba tam mít co největší autoritu. Švédsko, které Unii nyní předsedá, počítá s naší pomocí. Nevím, co důležitějšího by musel premiér mít, že by nemohl do Kodaně přijet. Podle mého by to vzbuzovalo otazníky a spekulace, pokud by se summitu nezúčastnil," míní bývalý ministr životního prostředí a poslanec Martin Bursík, který na konferenci také míří.

Hlavní body konference

* Snižování emisí
Evropská unie si odsouhlasila snížení emisí o 20 až 30 procent k roku 2020 v případě, že se k srovnatelnému omezení zaváží i další rozvinuté státy. V Kodani chtějí jako východisko pro vyjednávání předložit nutnost globálního omezení emisí skleníkových plynů v roce 2050 o 50 procent v porovnání s rokem 1990. Rozvinuté státy by měly své emise snížit o 80 – 95 procent.
*Adaptace
Rozvinuté země mají přispívat rozvojovým na snížení emisí a stabilizaci klimatu, tak, aby byly schopné se podmínkám nové právně závazné dohody adaptovat.
*Financování
Do konce roku 2020 bude celosvětově potřeba asi 100 miliard eur. Tyto peníze chtějí země čerpat z tří finančních toků. Jsou to soukromé finance z obchodování na uhlíkovém trhu, vlastní zdroje jednotlivých zemí a mezinárodní veřejné finance. Do roku 2013 je třeba zajistit i takzvané "malé financování": peníze, které budou do roku 2013 platit rozvinuté země rozvojovým.
*Přenos technologií
Bohaté země by měly předat know-how zemím chudým.
*Společná vize
Obecná ustanovení. Zvyšování globální teploty by nemělo do roku 2050 překročit 2 stupně Celsia. Emise by měly dosáhnout svého vrcholu v roce 2015, od této doby by měly jen klesat.

Naopak se spekuluje o tom, že do Kodaně přijede prezident Václav Klaus, ovšem neoficiálně, tedy ne v české delegaci. "Hlasy euroskeptiků na konferencích tohoto typu jsou ojedinělé a nebývají slyšet. Pokud prezident Klaus na setkání přijede, jeho vliv bude nulový," řekl Bursík.

Dohoda nejspíš nevznikne

Čeští zástupci čekají, že se země dohodnou na tom, co se stane v roce 2013, až přestane platit Kjótský protokol. "Rozvojové země chtějí prodloužit platnost Kjótského protokolu, Evropská unie a vyspělé země by raději novou smlouvu, protože například USA se ke Kjótskému protokolu stavějí odmítavě a čekají, že přijdeme zcela s novým dokumentem," uvedl zdroj obeznámený s průběhem konference.

Na konečné verzi právně závazného dokumentu se však státy v Kodani nejspíš nedohodnou. "Je těžké najít shodu mezi 192 zeměmi. Revoluční změna má přijít do dopravní i energetické infrastruktury. Do roku 2040 by se mělo zcela skončit s užíváním fosilních paliv jako je černé uhlí a ropa, abychom podle odborníků byli schopni stabilizovat globální klima," upozornil Bursík.

Jednání se tak bude podle expertů soustředit na dohodu v pěti hlavních pilířích, na kterých má nový mezinárodní dokument stát. (viz.box) Ten by pak mohly státy zformulovat za rok v Mexiku. Dohoda by však měla vzniknout co nejdříve, po předchozích zkušenostech s Kjótským protokolem se totiž počítá s dlouhým procesem ratifikace u jednotlivých parlamentů.

"Měla by se rovněž uzavřít dohoda o takzvaném startovacím finančním balíčku pro roky 2010 - 2012 o celkovém objemu asi 10 miliard eur za rok na rozjezd všech nutných opatření pro snižování emisí a adaptaci v rozvojových zemích," jmenoval další téma jednání ředitel odboru změny klimatu ministerstva životního prostředí Pavel Zámyslický.

Konferenci bude předsedat dánská ministryně pro klimatické změny Connie Hedegaardová. První týden se mají sejít jednotliví zástupci vlád v pracovních a vyjednávacích skupinách. Diskutovat se bude hlavně mezi experty, ale také mezi nevládními organizacemi.

"Úlohou České republiky je diskutovat pozice EU a rovněž prosazovat naše zájmy každý den v rámci Evropských koordinací, která schvaluje všechny pozice a poziční dokumenty, které se pak mohou využít při vyjednávání," nastínil Zámyslický.

"Experti se rovněž budou účastnit různých side events, tedy diskuzí, na kterých hodláme aktivně přispět svým názorem. Jsme například pozváni na seminář ke Green Investment Scheme, kde představíme program Zelená Úsporám. Chystáme rovněž bilaterální jednání na úrovni ministra," dodal Zámyslický.

Čeká se na Obamova slova

Hned ve středu 9. prosince přijede do Dánska americký prezident Barack Obama, od kterého všichni očekávají velká slova. "Postoje dvou největších znečišťovatelů - USA a Číny - budou klíčové. Obama by mohl využít svého časného příjezdu a být prvním, kdo vysloví podstatný názor. Už teď víme, že navrhne snížení emisí o 80 procent do roku 2050, čekáme od něj ale něco dalšího," předeslal poslanec Bursík.

Druhý týden pak začnou jednání na nejvyšší úrovni, kam přijedou premiéři jednotlivých vlád, nebo třeba generální tajemník OSN a 100 ministrů životního prostředí. V Kodani proběhne asi 240 doprovodných akcí, které pořádají státy, vědecké i nevládní organizace na téma různých aspektů globální dohody. Většina jednání probíhá v angličtině.

Kdo pojede do Kodaně

Jan Fischer, premiér (zatím se nerozhodl), Ladislav Miko, exministr životního prostředí (nyní již za Brusel), Zdeněk Lyčka, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Dánském království, Jan Dusík, ministr životního prostředí, Helena Bambasová, náměstkyně ministra zahraničních věcí (pouze, pokud pojede Jan Fischer), Tomáš Zídek, náměstek ministra financí, Jiří Urban, náměstek ministra zemědělství,
Aleš Kuták, náměstek ministra-ředitel sekce ochrany klimatu a ovzduší, Jiří Borcel, zástupce velvyslance České republiky v Dánském království, Miroslav Čančík, ekonomický a obchodní rada velvyslanectví České republiky v Dánském království, Libor Ambrozek, předseda Výboru pro životní prostředí Parlamentu ČR,
Martin Bursík, poslanec Parlamentu ČR, Bedřich Moldan, senátor Parlamentu ČR, Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu, Ministerstvo životního prostředí, Pavlína Kulhánková, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Tomáš Krejzar, Ministerstvo zemědělství, Juraj Koudelka, Ministerstvo zahraničních věcí, Kateřina Konečná, Ministerstvo životního prostředí, Pavel Gebauer, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Olga Svitáková, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Jakub Mazur, Ministerstvo financí, Gabriela Fischerová, Ministerstvo životního prostředí, Jana Kontrošová,  Ministerstvo životního prostředí, Jiří Vecka, Ministerstvo životního prostředí, Aleš Hilčer, Ministerstvo životního prostředí, Klára Mikulíková, Ministerstvo životního prostředí, Michal Daňhelka, Ministerstvo životního prostředí, Eva Adamová, Ministerstvo životního prostředí,
Václav Janoušek, Útvar ministra pro evropské záležitosti, Zoja Ladová, Ministerstvo zahraničních věcí, Eva Kafková, Ministerstvo zahraničních věcí, Martin Bulánek, Ministerstvo zahraničních věcí, Ota Melcher, Ministerstvo financí, Barbora Vondrušková, Ministerstvo financí, Alice Trombiková, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Jiří Jungr, Ministerstvo zemědělství, Šimon Louda, Ministerstvo zemědělství, Zuzana Jankovská, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů.

Zdroj: MŽP, MZV


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video