Zkrvavené sedadlo v hledišti fotbalového stadionu v egyptském Port Saídu (2. února 2012)

Zkrvavené sedadlo v hledišti fotbalového stadionu v egyptském Port Saídu (2. února 2012) | foto: Reuters

Světla zhasla a policisté se rozestoupili, líčí fanda řež na stadionu

  • 164
Bouřlivá atmosféra egyptského fotbalového zápasu se ve středu změnila v krvavou lázeň. Masakr na fotbalovém zápase v Port Saídu, při kterém zahynulo nejméně 74 lidí, popsal na internetu fanoušek hostujícího celku al-Ahlí.

"Už v Ismáílíji házeli na náš vlak kameny. Když jedeme na výjezd do jiné provincie, jsme na to už zvyklí," popisuje začátek osudného výletu fanoušek klubu al-Ahlí Ahmed Ghaffar. S kamarády vystoupil už na zastávce před Port Saídem. Dojeli autobusem, protože tušili, že příznivci al-Masrí si na ně počkají na nádraží.

Krvavá kopaná

Květen 1964
Kvalifikační zápas na olympiádu mezi Peru a Argentinou v Limě se změnil v krvavou řež, když rozhodčí neuznal domácím dvě minuty před koncem gól. Při nepokojích zahynulo 318 lidí.

Leden 1971
Při derby mezi glasgowskými celky Celtic a Rangers zemřelo v tlačenici na stadionu Ibrox 66 lidí.

Říjen 1982
V druhém kole Poháru UEFA mezi Spartakem Moskva a HFC Haarlem bylo na zledovatělém stadionu Lužniki ušlapáno více než tři sta lidí.

Květen 1985
Poté, co fanoušci Liverpoolu během finále Poháru mistrů evropských zemí překonali zábrany na stadionu Heysel v Bruselu, nastala mezi prchajícími příznivci Juventusu tlačenice. Zahynulo 39 lidí.

Březen 1988
Při útěku před krupobitím na národním stadionu v Káthmándú bylo ušlapáno 93 lidí.

Duben 1989
Tragédie v Hillsborough. Policie během semifinálového utkání FA Cupu mezi Liverpoolem a celkem Nottingham Forest vpustila na tribunu v Sheffieldu příliš mnoho lidí. V tlačenici zahynulo 96 lidí.

Říjen 1996
Před kvalifikačním zápasem na mistrovství světa mezi Guatemalou a Kostarikou bylo ušlapáno 80 lidí.

Duben 2001
Největší sportovní tragédie v historii Jihoafrické republiky. V tlačenici při zápase týmů Kaizer Chefs a Orlando Pirates v Johannesburgu zemřelo 43 lidí.

zdroj: BBC

"Po cestě na stadion jsme se doslechli, že fanoušci al-Masrí napadli autobus našich hráčů a jednoho z nich zranili. Během prvního poločasu obě strany prozpěvovaly nenávistné chorály jako obvykle a střílely po sobě rachejtlemi," líčí Gahaffar tradiční kolorit egyptského fotbalu.

"Ve chvíli, kdy rozhodčí odpískal konec zápasu, fanoušci al-Masrí vtrhli ze dvou stran na hřiště. Z jedné strany proti hráčům, z druhé proti fandům al-Ahlí na nekrytých tribunách. V tu chvíli světla na stadionu zhasla a dva kordony policistů střežící naše tribuny se před nimi rozestoupily," vzpomíná fanda týmu z Káhiry na začátek krveprolití.

"Postupovali od spodních dveří tribun, nebylo jich méně než dva nebo tři tisíce. Byli jsme naprosto v šoku, že je policie pustila. Měli v rukou obušky, nože, kameny, kusy skla, rachejtle a všechno, co se dá při takové bitce na fotbale použít," vypráví Ghaffar.

"Když jsme viděli, kolik jich je, pochopili jsme, že si s nimi neporadíme. Rozběhli jsme se k chodbám, které vedou k východům ze stadionu. Ty měly být otevřené, ale armáda je zvenčí zavřela. Byli jsme obklíčení a měli jenom dvě možnosti: buď zemřeme uvnitř, nebo venku. I kdybychom se dokázali dostat ven, čekali tam na nás lidé z Port Saídu."

Tohle nedává smysl, diví se fanda domácího celku

V úzkém koridoru se mačkaly davy lidí prchajících před rozběsněnými fanoušky al-Masrí. Podle Ghaffara jeho kamarádi v chodbě lezli přes a mnoho z nich se udusilo. "Devadesát procent fandů al-Ahlí bylo namačkáno v prostoru šest krát šest krát deset metrů," vzpomíná Ghaffar.

"Dveře chodby nakonec pod tlakem povolily a lidé vyběhli ven, šlapali po sobě a padali přes těla na zemi. Jedna skupina vběhla k hráčům do šaten. Pak si lidé začali pomáhat, protože tam nebyly žádné záchranky. Do hodiny všichni zmizeli," dodává Ghaffar.

Při masakru zahynulo nejméně 74 lidí a další stovky jich byly zraněny. O selhání bezpečnostních složek pochybuje málokdo.

Fotbaloví fanoušci a někteří politici už ale vyjádřili přesvědčení, že tragédie byla zinscenována vojenskou vládou. "Je to neuvěřitelné. Měli jsme slavit, a ne zabíjet lidi. Porazili jsme přece al-Ahlí, to se mi stane tak dvakrát za život. Všichni byli šťastní. Tohle nikdo nečekal," řekl podle agentury AP jeden z fandů al-Masrí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video