Světem vědy

-

Plazmový pohon
Smog z automobilových výfuků zamořuje města a způsobuje lidem zdravotní problémy. Americký fyzik Daniel Cohn z Massachusettského technologického institutu nyní se svými kolegy navrhl způsob, jak při spalování benzinu vytvořit méně smogu. Použili k tomu přístroj nazvaný plazmotron, v němž elektrický oblouk mění benzin v plazmu - horký plyn z atomů, elektronů a iontů. Ta se ochlazuje na plyn s vysokým podílem vodíku, který se před spálením smíchá s obvyklým automobilovým palivem. Výsledná směs hoří účinněji než běžný benzin a tvoří jen desetinu škodlivých zplodin. Cohn zdůrazňuje, že plazmotron je dost malý na to, aby mohl být vmontován do automobilů. I při tomto způsobu lepšího využití benzinu však jeho spalováním samozřejmě vzniká oxid uhličitý, takzvaný skleníkový plyn důvodně podezřívaný z toho, že v atmosféře zadržuje teplo a pomáhá rozehřívat zeměkouli. Plazmotron tedy ušetří lidské plíce, avšak nezabrání možnému klimatickému kolapsu.


Ostřejší limonády
Alkoholické nápoje s malým obsahem alkoholu sice odpovídají zdravějšímu životnímu stylu, avšak jejich pijáci si často stěžují, že nemají tu správnou chuť a říz. Naštěstí tu je věda, která vše může zachránit. Vědci ze švýcarského Dübendorfu při studiu východoasijských koření objevili mírně pálivou chemickou sloučeninu, jež se dá přimíchat do nízkoalkoholického nápoje. Dobrovolní ochutnávači potvrdili, že takové pití vyvolává dojem, jako by v nápoji bylo alkoholu podstatně více. "Nevíme přesně, proč právě tato sloučenina má takové účinky," chlapsky přiznal výzkumník Markus Gautschi. Zdůraznil ovšem, že chemikálie funguje pouze v nápojích, kde už nějaký alkohol je, a zvýrazňuje jeho vychutnávání na jazyku. Z nealkoholického piva však dobrý pěnivý mok neudělá a neudělá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video