Světem vědy

-

Laser čistí památky
Špínu, rez, stejně jako nepatřičnou barvu či lak dokáže ze soch, starých budov a dalších historických památek odstranit laser vyvinutý několika německými výzkumnými ústavy a univerzitami.
Citlivost laserových paprsků, které nepoškodí čištěný objekt, je dána velice kratičkými energetickými impulsy, jež trvají jen stomiliontinu vteřiny. Impuls tedy nestačí vytvořit teplo, které by mohlo poškodit čištěný materiál.
"Je však nutné, aby se odstraňovaný povrch fyzikálně lišil od původního podkladu, který má být ochráněn," vysvětluje limity laseru Günter Wiedemann z Fraunhoferova institutu, který se na projektu podílí.

Popletená gravitace
Ve vědě se zřejmě nikdy nedá říci, že už je něco známé s úplnou jistotou. Špičkově přesné propočty drah kosmických lodí naznačovaly, že o pravidlech nebeské mechaniky toho vědci vědí dost. Nyní však kosmické sondy Pioneer 10 a Pioneer 11 touto jistotou poněkud otřásly.
Sondy byly vypuštěny směrem k Jupiteru v roce 1972 a 1973, a nyní se vzdalují od Slunce zase v jiném směru. Předpokládané parametry jejich letu vědci spočítali - a nyní z radiových vln vysílaných sondami zjišťují, že něco je špatně. Sondy se pohybují větší rychlostí, než jim měla udělit gravitačné pole Jupitera a Slunce.
Po vyloučení všech dalších možností, jež mohly způsobit zrychlení (přitažlivost jiné hmoty, únik plynu ze sondy, chyby ve vyhodnocení signálů), jsou fyzikové rozpačití. Někteří dokonce opatrně připouštějí, že zákony gravitace zřejmě potřebují nové opravy, srovnatelné s těmi, s nimiž přišel Albert Einstein.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video