Světem vědy

- Lidé, kteří milují posezení nad šálkem kávy, ale současně se bojí nadměrného tlukotu srdce či probdělé noci, vyhledávají kávu bez kofeinu. Ta však nechutná ani nevoní tak pěkně jako káva, jež koliduje s jejich zdravím. Kofein se totiž z kávových bobů obvykle dostává vymácháním v horké vodě nebo působením oxidu uhličitého. A při tom utrpí i další vlastnosti kávy. Na pomoc však přichází genové inženýrství. Jak bylo oznámeno v Paříži na nedávném mezinárodním setkání vědců, kteří se zabývají kávou, ve sklenících na Havaji už roste bezkofeinová odrůda. Vědecký tým z Havajské univerzity totiž v rostlině objevil gen, který řídí produkci kofeinu. Poté výzkumníci zjistili, že funkce genu se dá zablokovat vložením jiného genu z jedné bakterie. Vyznavači kávy však ještě musejí pár měsíců nespat. "Očekávám, že první doušek bezkofeinové kávy si dopřeju za dva roky," řekl v Paříži vedoucí týmu John Stiles.

Pružné obrazovky
Na sestrojení lehkých, pružných a přitom levných obrazovek pro počítače i televizory pracují - mezi jinými - vědci z výzkumného ústavu Cavendish v anglické Cambridge. Jak vyplývá z informací v časopise Science, jako prvním se jim podařilo spojit tranzistory vyrobené pouze z plastů s plastovými diodami vysílajícími světlo. Zdá se, že jsou na nejlepší cestě ke konstrukci velkých plastových obrazovek, které půjde po použití složit do malé krabičky.

Analytický záchod
Toaletní mísy, které po použití ještě umyjí dolní partii těla, dobře ji usuší a při tom samozřejmě pečlivě odsávají pachy, už existují. (Stojí ovšem až sto tisíc korun.) Nyní japonská firma Toto vyvinula mísu, která k tomu všemu navíc zjistí i zdravotní stav uživatele. Do obchodů se dostane příští rok a například okamžitým rozborem moči diabetikům stanoví obsah cukru. Hned poté se má do výroby dostat i mísa, která analýzou množství bílkovin a krve v moči určuje stav jater a dalších vnitřních orgánů. Budoucím výzkumným cílem je toaletní mísa, která zachytí objevující se nádor.

Kouření ubírá mužství
S tvrzením, že kouření zmenšuje velikost penisu při erekci, přišli američtí lékaři z lékařské školy v Bostonu. Svůj poznatek dokládají průzkumem dvou stovek mužů. Podle výzkumníků kouření ovlivňuje mužský pohlavní úd podobně, jako to dělá se srdcem - tedy poškozuje krevní cévy a znemožňuje dostatečný průtok krve. Tím se pak znesnadňuje práce srdce i penisu.

Energii mořských vln využívá elektrárna vyrobená v Japonsku. Sestrojili ji vědci z oceánologického střediska ve spolupráci s firmou Ishikawajima-Harima. Plovoucí stroj je dlouhý padesát a široký třicet metrů a jeho pokusný provoz začal poblíž města Nasei. Elektrárna je skutečně šetrná k životnímu prostředí, avšak zatím dokáže vyrobit elektřinu pouze pro sedm průměrných domácností, což ovšem zatím nemůže vyřešit potřeby energetického zásobování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video