Světem vědy

-

Liché oteplovací naděje

Už už se zdálo, že družicové sledování Země přineslo potěšitelnou zprávu, že se zeměkoule zase ochlazuje, takže hrozba globálního oteplování není zas až tak horká. Naděje však rozbíjí nový rozbor, publikovaný ve špičkovém vědeckém časopise Nature a připravený experty z kalifornské společnosti, jež se specializuje na vyhodnocování údajů z družic. Jak tito odborníci zjistili, předchozí vyhodnocování přehlíželo fakt, že družice postupně klesají na nižší oběžnou dráhu. Když se však při vyhodnocování vezme klesání družic v úvahu, získané hodnoty potvrzují oteplování planety. Zdá se, že světu skutečně nezbude než snížit spotřebu ropy a uhlí, jejichž spalování zřejmě k nebezpečnému oteplování planety přispívá.

Noční vidění pro řidiče
Infračervená technologie vidění v noci, obdobná té, již používají vojáci, dorazila do automobilového průmyslu. Zatím ji použila firma General Motors pro nejnovější model svého luxusního vozu Cadillac. Infračervená kamera je umístěna za maskou chladiče a obraz z ní se promítá přímo na dolní část čelního skla před řidiče, těsně pod hranicí jeho zorného pole. Objekty o vyšší teplotě se zobrazují jako bílé na černém pozadí. Řidič tedy může v noci jediným mrknutím zjistit, jestli až pět set metrů před ním není na silnici zvíře či chodec. Běžné reflektory mu umožňují vidět pouze asi sto metrů dopředu.

Napodobené sliny
Sliny chrání zuby tím, že posilují zásadité prostředí v ústech, které neutralizuje kyseliny, jež by způsobily kažení zubů. Navíc jsou ve slinách minerály, které obnovují ztracenou sklovinu. Vědci z Newyorské univerzity nyní vyvinuli sloučeninu, jež napodobuje ochranné vlastnosti slin. Teď ještě zkoumají, jak z ní udělat součást zubních past, případně třeba i cukrovinek či žvýkaček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video