Svět váhá, zda věřit Miloševičovi

W a s h i n g t o n, P r a h a, L o n d ý n - Po krátké úlevě, že zatím nemusely přistoupit k bombardování Jugoslávie, se nyní mocnosti ocitají před obrovským problémem. Jak donutit prezidenta Slobodana Miloševiče, aby skutečně splnil, co slíbil. A jak to také ověřit. Spojené státy, které stojí v čele mezinárodního tlaku na Miloševiče, proto vysílají do Bělehradu jedno varování za druhým.

"Nedůvěřujeme mu," prohlásil mluvčí americké diplomacie James Rubin v rozhovoru pro televizi CNN. "Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Clark dostane rozkaz k útoku v sobotu ráno v 02:00 SELČ, pokud do té doby Rada NATO nerozhodne, že se Miloševič skutečně a výrazným způsobem podřídil našim požadavkům," zdůraznil mluvčí. Po devítidenním vyjednávacím maratonu s americkým emisarem Richardem Holbrookem Miloševič v úterý souhlasil se stažením svých jednotek z Kosova, s rozmístěním 2000 představitelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a ustavením autonomie pro Kosovo. USA chtějí vypracovat se spojenci důsledný vzdušný a pozemní kontrolní systém, aby bylo jasné, zda a jak Miloševič požadavky a sliby plní. Zatím je však příliš mnoho neznámých a o nezbytnosti ustavení systému se stále jen hovoří. Teoreticky by mělo být vše řízeno OBSE, ale významnou roli v něm má hrát i NATO. Dosud však nebylo zřejmé, jakou podobu bude mít například plánovaná mise aliance do Bělehradu, která má umožnit upřesnění podmínek, za nichž bude plnit úkoly v ověřovacím systému. Dnes by si ministři zahraničí pěti zemí tzv. kontaktní skupiny měli v Paříži s Holbrookem vyjasnit podmínky rozmístění pozorovatelů, kteří by se měli rekrutovat z řad diplomatů a právníků.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: CNN, Maraton, NATO, CNN

Video