Barmská disidentka Su Ťij

Barmská disidentka Su Ťij | foto: Profimedia.cz

Svět tlačí na barmskou juntu kvůli věznění Su Ťij, připojil se i Václav Havel

  • 7
Včerejší obvinění a uvěznění barmské disidentky Do Aun Schan Su Ťij kvůli porušení domácího vězení vzbudilo nesouhlas v celém světě. K okamžitému propuštění Su Ťij vyzvaly bamskou juntu USA, EU i OSN. K výzvě se připojil i Václav Havel, který disidentku před osmnácti lety navrhl na Nobelovu cenu míru.

Su Ťij, která je od včerejška v rangúnské věznici Insein, prostřednictvím svého právníka vzkázala, že se porušení domácího vězení nedopustila. Podle posledních informací k sobě Američana Johna Yettawa, který tajně po jezeře připlaval do její rezidence, vůbec nevpustila. - o zatčení Su Ťij si přečtěte zde

PODMÍNKY DOMÁCÍHO VĚZENÍ SU ŤIJ

Podle podmínek domácí vazby má Su Ťij, kterou barmská junta řadí mezi osoby ohrožující veřejný pořádek, zakázáno mít kontakt s velvyslanectvími, politickými stranami a "přidruženými osobami" a nesmí komunikovat s okolním světem po telefonu ani e-mailem. Obyvatelé Barmy navíc musí hlásit jakýkoli pobyt cizince přes noc ve svém domě místním úřadům, ale Su Ťij Yattawa nenahlásila. - o záhadném Američanovi si přečtěte zde

Na obranu Su Ťij se mezitím postavili všichni, kdo ve světě diplomacie něco znamenají. Šéfka americké diplomacie řekla, že je posledními kroky vojenské vlády v Barmě velmi znepokojená a situaci hodlá řešit i s Čínou a Sdružením zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Podle analytiků je to krok správným směrem. ASEAN je totiž jediné mezinárodní fórum, kam barmští generálové vysílají své zástupce, a Čína v podstatě udržuje svými dodávkami barmský režim nad vodou. Otázkou zůstává, jestli bude v Pekingu vůle na generály zatlačit.

Vážné znepokojení nad zprávami o převozu Do Aun Schan Su Ťij do věznice Insein dal najevo také generální tajemník OSN. V prohlášení uvedl, že považuje Su Ťij za nezbytného partnera dialogu národního usmíření v Barmě, a vyzval vládu, aby nepodnikala žádné kroky, jež by mohly tento důležitý proces ohrozit.

Na šéfa OSN se obrátil i Václav Havel

Na šéfa OSN se obrátil i někdejší český prezident Václav Havel. Okamžitě po zatčení držitelky Nobelovy ceny míru mu poslal otevřený dopis, ve kterém žádá propuštění Su Ťij.

"Jak vy a zbytek civilizovaného světa víte, od posledních svobodných voleb, jejichž výsledky vojenská junta barmskému lidu upřela, strávila Su Ťij 13 z 19 let v domácí vazbě, během níž byla neustále pronásledována, byla jí odpírána lékařská péče, byla odříznuta od informací z okolního světa a zbavena možnosti komunikovat s přáteli a stoupenci a v jednom případě před šesti lety byla téměř zavražděna," napsal Havel.

Václav HavelV dopise dále připomíná křehké zdraví Su Ťij a upozorňuje, že v soudním procesu, který barmská junta plánuje na 18. května, jí v případě odsouzení hrozí až pět let vězení.

"Proto se na vás obracím, abyste udělal všechno, co je ve vaší moci, k dosažení okamžitého a bezpodmínečného propuštění Su Ťij. Není sama. Junta uvěznila více než 2 100 politických vězňů. Vaše osobní intervence je naléhavě nutná k zabránění oné parodii soudního procesu," uzavírá Havel.

Barmské vládě poslal vzkaz britský premiér Gordon Brown, který obdivované disidentce věnoval kapitolu ve své knize "Odvaha" (Courage). "Barmský režim očividně hledá jakoukoliv záminku, jedno jak slabou, aby prodloužil její nezákonné věznění. Skutečnou nespravedlností, skutečným neprávem je v prvé řadě to, že je stále zadržována," řekl ministerský předseda k zatčení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video