Svět si připomněl oběti teroristů

  • 12
Téměř celý svět si tři měsíce od teroristických útoků na New York a Washington připomněl jejich oběti. Začátek vzpomínkových akcí byl stanoven na 8:46 ráno newyorského času, dobu útoku mna Světové obchodní centrum. Ve východním křídle Bílého domu a po celých Spojených státech zazněla hymna. Prezident George Bush uvedl, že Američané napravují obrovské zlo a činí spravedlnosti zadost. Vzpomínkové akce se konaly například i v zemích, kde mají Spojené státy své diplomatické mise.

Na ruinách Světového obchodního střediska v New Yorku, v jehož troskách bylo zasypáno přes 3000 lidí, se konalo krátké shromáždění. Odklízecí čety zastavily přesně v 8:46 stroje a uctily minutou ticha oběti. V drobném dešti zahájil obřad William Michael zpěvem písně "Nechť na Zemi panuje mír" a poté se ujali slova duchovní tří velkých náboženství - křesťanského, muslimského a židovského. "Podařilo se jim strhnout tyto budovy, ale nepodařilo se jim zničit našeho ducha," shrnul náladu rabín Joseph Potasnik.

Krátký obřad se odehrál také v budově amerického Kongresu ve Washingtonu. Vůdce demokratické většiny v Senátu Thomas Daschle shromážděným kongresmanům a jejich personálu řekl, že mír a svoboda jsou tak cenné statky, že je nelze považovat nikdy za předem darované a samozřejmé.

Útoky si připomněla i Praha

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld během shromáždění na místě, kde do budovy Pentagonu narazilo unesené letadlo, prohlásil, že síla a odvaha Američanů zabrání dalším podobným ztrátám. "Na naší straně máme nejmocnější zbraň - odvahu svobodných lidí. Naše země je spojena v boji proti terorismu," uvedl ministr. Při útoku proti Pentagonu zahynulo 184 lidí.

Poctu obětem zářijových útoků vzdala i posádka raketoplánu Endeavour a Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). "Krátce po útoku, jsme byli informováni o tom, co se stalo, a nemohli jsme tomu uvěřit," vzpomněl si na osudný den americký velitel posádky Frank Culbertson. Dodal, že zvláště těžké chvíle posádka prožívala, když přelétávala nad New Yorkem.

New York tři měsíce po útocích
New York i Washington už se navenek dávno vrátily do starých kolejí a všichni - aspoň zdánlivě - žijí nadcházejícími Vánocemi. Přesto pro mnohé Američany zůstává 11. září dnem, kdy jejich normální život vykolejil a změnil se k nepoznání. Všechno se dá vyčíslit - materiální ztráty, peníze na likvidaci rumiště, náklady na novou výstavbu, úbytek turistů a tak dále. Jen lidské ztráty a bolest jsou nezměřitelné.

Šok z 11. září bude mít na mnohé Newyorčany dlouhodobý dopad. Například Americký červený kříž široce diskutuje, jak se vyrovnat s nárůstem psychických problémů u lidí, kterých se tak či onak dotkly teroristické útoky proti New Yorku a Washingtonu.

Odborníci odhadují, že nejméně 400 tisíc Američanů potřebuje pomoci s tím, jak se vyrovnat se situací po 11. září. Tito lidé zápasí s pocity strachu a depresí, bezmocnosti, viny, že nemohli pomoci či že nepomohli více. V samotném New Yorku je jen málo lidí, kterých by se ztráty nedotkly, kdo by neznal někoho, kdo ztratil 11. září život.

Nejohroženější skupinou jsou newyorští hasiči a policisté, kteří první zasahovali na místě, zaměstnanci nyní již zmizelého Světového obchodního centra, kteří se spasili útěkem, i tisíce lidí, kteří jejich zápas o život sledovali bezmocně v nejbližším okolí.
A samostatnou kapitolu představují ti nejbližší obětí.

Konečná bilance obětí ještě není definitivní, avšak poslední odhady mluví o 3000 mrtvých v New Yorku. I když je to podstatně méně, než byly původní obavy, i tak toto číslo představuje takový rozsah lidských tragédií, že je to těžké pochopit.

"Ve zbytku země život pokračuje, jde dál, ale New York má v sobě stále obrovskou ránu," citovala britská televize BBC otce Roberta Deminga, kněze z newyorského kostela svatého Pavla.

"Stále zbývají těla, která je třeba najít. Stále ještě v ruinách centra hoří, a když odtud vane vítr, lidé v celém městě dosud cítí pach spáleniny." St Paul's Chapel je vzdálený jen pár metrů od změti trosek, které zůstaly po Světovém obchodním centru, někdejší pýše Manhattanu a celého New Yorku.

Takřka 60 let byl pro Američany nejhorším syndromem útok Japonců na Pearl Harbor - ten je v roce 1941 zbavil falešného pocitu, že jsou nedotknutelní a nezranitelní. Zahynulo tehdy 2390 lidí. Po desítky let si Američané, a to i přes zkušenost s Vietnamem a v roce 1995 i s atentátem v Oklahoma City, dál tento pocit pěstovali.

O to hlouběji je zasáhlo 11. září, zejména Newyorčany. I když "Velké jablko", nejkosmopolitnější město světa, dál navenek pulzuje stejným tempem jako dřív, jeho obyvatelé si v sobě už navždy ponesou ránu z onoho podzimního rána.

Newyorští hasiči vzpoměli na oběti teroristický útoků na ruinách Světového obchodního střediska. V jeho troskách bylo zasypáno přes 3000 lidí, 11. prosince 2001

Newyorští hasiči vzpoměli na oběti teroristický útoků na ruinách Světového obchodního střediska (WTC). V jeho troskách bylo zasypáno přes 3000 lidí, 11. prosince 2001

Dětský pěvecký sbor na americké ambasádě v Pákistánské metropoli Islámábádu zazpíval při ceremoniálu ke vzpomínce na oběti teroristických útoku na USA 11. září, 11. prosince 2001

Americký prezident George Bush (vpravo) s manželkou Laurou během státní hymny při vzpomínce na zářijové teroristické útoky na USA, 11. prosince 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video