Stovky lidí přijely na Bali podpořit konferenci o klimatu

Stovky lidí přijely na Bali podpořit konferenci o klimatu - Stovky mladých lidí z celého světa si nabarvily prst na zeleno, aby tak na Bali podpořily konferenci OSN o klimatu. (14. prosince 2007) | foto: Reuters

Svět se s obtížemi shodl, že chce chránit klima novým Kjótem

  • 163
Zástupci 190 států přijali na Bali plán jednání o nové klimatické dohodě. Neobsahuje konkrétní závazky na snižování emisí, je pouhou cestovní mapou k přijetí nástupce Kjótského protokolu. I tak bylo kompromisu dosaženo po čtrnáctidenním vyjednávacím maratonu jen s obtížemi.

Nová klimatická dohoda má být podepsána na konferenci v Kodani v roce 2009. Nahradí takzvaný Kjótský protokol, jehož platnost vyprší už v roce 2012.

Klimatická konference na Bali už hrozila krachem. Ovládl ji totiž spor mezi Evropskou unií na straně jedné, a skupinou zemí v čele se Spojenými státy na straně druhé.

Evropa žádala, aby v závěrečném dokumentu konference stálo, že vyspělé země světa do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o 25 až 40 procent (v porovnání s rokem 1990). USA, Kanada, Japonsko a Austrálie se ale takto konkrétnímu požadavku bránily. Prý by zvýhodnil méně rozvinuté země a měl by negativní vliv na další rozhovory.

A tak Evropská unie, která původně hrozila bojkotem lednových klimatických rozhovorů na Havaji, ustoupila. V tu chvíli už delegáti jednali "přesčas", konference měla skončit včera odpoledne tamního času (ráno našeho). Z Bali se nicméně ozývaly optimistické hlasy, že kompromis nakonec určitě bude nalezen.

Všichni museli ustoupit
Pak ale situaci zkomplikovaly Čína a Indie, jež patří ke světově největším znečišťovatelům ovzduší. Chtěly, aby bylo v závěrech konference jasně napsáno, že vyspělé státy budou mít větší roli při financování opatření v boji proti klimatickým změnám. A proti tomu se opět postavily Spojené státy, které naopak žádaly větší zapojení rozvojových států.

Americká delegace na klimatické konferenci OSN na BaliObrat nastal až dnes nad ránem středoevropského času. Šéfka americké delegace Paula Dobrianská se naklonila k mikrofonu a oznámila, že USA svůj požadavek na větší zapojení rozvojových států stahují. Tím umožnily přijetí závěrečného dokumentu. Zároveň jim ale text vyhovuje tím, že neobsahuje konkrétní požadavek o snižování emisí. O něm se ještě bude jednat.

"Spojené státy tato dohoda zavazuje, ale chtějí mít jistotu, že na nové smlouvě budeme pracovat všichni společně," řekla pak Dobrinská.

"Tohle je začátek, ne konec," reagoval na dohodu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Nadcházející jednání ale budou daleko složitější a náročnější, připomněl. Výsledek přivítal i šéf sekretariátu OSN pro klimatické změny Yvo de Boer. "Je to povzbuzující. Je to skutečné znamení o ochotě ke kompromisu," prohlásil.

Šéf OSN Pan Ki-mun na klimatické konferenci na Bali

Českou delegaci na Bali vedl ministr životního prostředí Martin Bursík. Výsledek jednání označil za "významný posun na cestě ke globální spolupráci na ochranu klimatu". Ocenil hlavně skutečnost, že se rozvojové a vyspělé státy, včetně USA, dokázaly dohodnout.

Dosud závazný Kjótský protokol zavazuje průmyslové státy snížit v období let 2008 až 2012 emise o pět procent ve srovnání s rokem 1990. USA se k protokolu nepřipojily, protože odmítají povinné závazky a prosazují dobrovolný přístup ke snižování emisí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video