Vojáci nesou rakev

Vojáci nesou rakev s ostatky exprezidenta Reagana do Národní katedrály ve Washingtonu, kde se konal oficiální smuteční akt, na který byly pozvány dva tisíce hostů. (11. června 2004) | foto: Peter Jones, Reuters

Svět se rozloučil s Reaganem

  • 71
Sto tisíc lidí vzdalo od středy hold Ronaldu Reaganovi v rotundě Capitolu ve Washingtonu. Byla tam vystavena rakev s ostatky amerického exprezidenta. Na státní pohřeb přijeli politici z celého světa. Tělo bude uloženo v Kalifornii. Reagan zemřel v sobotu, bylo mu 93 let.

Rakev s tělesnými ostatky bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana se vydala na palubě prezidentského letadla Air Force One na poslední cestu do Kalifornie, kde léta žil a byl guvernérem.

Reaganovy ostatky byly převezeny na leteckou základnu Andrews z Národní katedrály ve Washingtonu, kde se uskutečnil smuteční obřad za účasti stovek významných hostů.

Tělo bude uloženo při západu slunce (v sobotu ve 4:30 SELČ) do hrobky v údolí Simi v areálu prezidentské knihovny, která nese Reaganovo jméno. Obřadu se zúčastní již jen příbuzní a nejbližší přátelé.

Smuteční obřad
V pátek odpoledne byla rakev převezena z budovy Kongresu do Národní katedrály, kde se konal oficiální smuteční akt.

Rakev zahalenou do americké vlajky převážel pohřební vůz, který doprovázela kolona dalších aut a policejních motocyklů. Smuteční bohoslužbu sloužil episkopální duchovní a bývalý senátor John Danforth.

S první smuteční řečí vystoupila ze záznamu bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Byla sice na obřadu osobně, ze zdravotních důvodů ale svou řeč předtočila.

"Ronald Reagan dokázal dělat správná rozhodnutí. Jeho humor nebyly jen vtipy, byl to znak jeho zdravého ducha," řekla "železná lady".

Reaganův nástupce v Bílém domě George Bush starší, vzpomněl na dobu, kterou s prezidentem strávil jako jeho viceprezident. Vyzdvihl také roli manželky Nancy v Reaganově životě. "Její láska mu dávala hodně síly," řekl otec současného prezidenta Spojených států.

Současný pán Bílého domu, George Bush vzpomněl na Reaganovu kariéru před vstupem do politiky. Reagan byl rozhlasovým sportovním novinářem a hercem v Hollywoodu. "Skončil jeden americký sen," řekl Bush o Reaganově životě.

Na pohřeb se sjely desítky politiků
Američané vyhlásili pátek dnem národního smutku, nefungovaly státní úřady, zastavilo se i obchodování na burzách. - více zde

V celém Washingtonu jsou nejpřísnější bezpečnostní opatření. Na Reaganův pohřeb se totiž sjely bývalé i současné politické špičky světa. Aktu se účastnili bývalí američtí prezidenti - Bill Clinton, George Bush starší nebo Jimmy Carter.

S jedním z těch, kteří pomohli porazit komunismus, se přišli naposledy rozloučit, byli i Reaganovi političtí souputníci - Margaret Thatcherová, Michail Gorbačov či Lech Walesa.

V lavicích katedrály zasedli i současní světoví politici - americký prezident George Bush, britský premiér Tony Blair, ministři zahraničí a obrany USA Powell a Rumsfeld. Pohřbu se zúčastnil i český prezident Václav Klaus. Celkem bylo pozváno přes dva tisíce smutečních hostů.

ČTĚTE TAKÉ:
Ronald Reagan zemřel
Osobnosti politiky vzdávají hold Reaganovi


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video