Svět se nestačí divit: Ameriko, co to děláš?

P a ř í ž, L o n d ý n (ČTK) - Přestože hlas většiny ve Sněmovně reprezentantů otevřel cestu k sesazení Billa Clintona, převážná část Američanů (podle průzkumů 72 procent) je se svým prezidentem spokojena. Svět se proto nestačí divit a bojí se o budoucnost jediné světové velmoci. I Francie, která mezi spojeneckými zeměmi snad nejostřeji kritizuje Clintona za bombardování Iráku, dala najevo znechucení ze sněmovny.
"Clinton je oběť honu na čarodějnice, který patří do naprosto jiné doby," prohlásil předseda zahraničního výboru francouzského Národního shromáždění Jack Lang a zdůraznil, že americká Sněmovna reprezentantů předvedla světu skutečný festival pokrytectví a parodii na spravedlnost. "Kvůli sektářskému fundamentalismu reakční republikáni riskují destabilizaci velké demokracie," dodal Lang.
Podle izraelského listu Jerusalem Post byl závažný akt sesazení hlavy státu v USA vždy považován za něco, k čemu je třeba nadstranického konsensu. "Debata ve Sněmovně reprezentantů však byla spíše pomstou, ne aktem spravedlnosti. Byl to smutný den Ameriky," napsal izraelský list.
Britský Guardian v této souvislosti míní: "Už z principu by Clinton neměl dát republikánům svou hlavu. Takový precedens by byl příliš nebezpečný a vzhledem k obviněním i neúměrný."
Německý nedělník Kurier am Sonntag pak upozornil na obavy, že bezprostřední důsledky procesu odvolání prezidenta USA nebudou jiné než dramatické: "Nadcházející impeachment v Senátu bude trvat několik měsíců, a tím bude blokovat práci exekutivy a legislativy. Poslední supervelmoc světa je ochromena. A to proto, že se prezident dostal jedné praktikantce s jejím plným souhlasem až na prádlo a dal tím poslancům bez pocitu zodpovědnosti a svědomí příležitost ke státnímu převratu."

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video