Svět přijímá Bushovo vítězství rozporně

Světu se ulevilo. Amerika konečně dobojovala vleklou právní bitvu o Bílý dům. Příštím prezidentem USA bude republikán George W.Bush. Gratulace budoucímu prezidentovi i ohlasy a komentáře na toto rozuzlení volebního dramatu přicházejí z celé planety. Mnozí státníci vítají Bushe s radostí i nadějí, že vztahy právě těch jejich zemí s Amerikou budou přátelské a partnerské i nadále. Řada zahraničních médií nicméně vyjádřila obavy z Bushova nedostatku zahraničních zkušeností. Bulvární britský list Mirror vytiskl obrázek zeměkoule se šipkou, mířící na Británii, se slovy: "P.S. My jsme tady."

Mirror uštědřil Bushovi lekci v zeměpisu.

Všech 38 demokratických černošských Kongresmanů považuje Bushovo vítězství za porušení základních práv Afroameričanů.

Americký prezident Bill Clinton, který je na návštěvě v Británii, vyzval občany své vlasti, aby zanechali emocí, které v nich vyvolaly prezidentské volby, a podpořili nově zvoleného prezidenta, republikána George W. Bushe.

"Musíme využít této příležitosti ke sjednocení země a pokusit se o dobrý start nové vlády. Myslím, že teď není čas na nic jiného než následovat Goreova příkladu. Minulou noc to řekl za nás za všechny," porhlásil Clinton.

Ve víkendovém sídle britského premiéra Tonyho Blaira řekl Clinton novinářům, že je hrdý na Bushe i na jeho demokratického rivala Alberta Gorea.

Evropa gratulovala Bushovi
Generální tajemník NATO George Robertson v blahopřání Bushovi označil úlohu USA za základní kámen míru a bezpečnosti v transatlantickém společenství. Vyjádřil přesvědčení, že Bush nasadí veškerou svou energii na to, aby zvládl výzvy, kterým čelí Severoatlantická aliance.

Zahraničněpolitický šéf Evropské unie Javier Solana v dnešním blahopřání Bushovi zdůraznil, že je životně důležité, aby těsné vztahy mezi Washingtonem a evropskou patnáctkou zůstaly zachovány.

"Těsné transatlantické partnerství se za dlouhá léta osvědčilo jako základní faktor rozvíjení lidských práv, demokratických hodnot, bezpečnosti, stability a prosperity ve světě," uvedl Solana.

Kolem Bushova vítězství zůstane nejistota, říká Jospin
Bushovo volební vítězství bylo legitimní a legální, ale zůstane kolem něho vždy určitá nejistota, prohlásil francouzský premiér Lionel Jospin.

Italský premiér Giuliano Amato v blahopřání Bushovi vyzval k posílení svazků mezi Evropou a USA a vyslovil naději v posílení italsko-amerických vztahů v zájmu demokracie.

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel Bushovi gratuloval, poznamenal, že rozpory kolem sčítání hlasů na Floridě jsou pro Bushe určitou politickou zátěží, a vyjádřil naději, že ji dokáže překonat.

Německo chce navázat na odkaz Bushova otce
"Rozhodující podpora sjednocení Německa pod vedením Vašeho otce je hluboce zakotvena ve vědomí německého národa," napsal v blahopřání Bushovi německý kancléř Gerhard Schröder a vyjádřil naději, že odkaz Bushova otce bude i nadále základem tradičně dobrých bilaterálních vztahů.  Německo-americké vztahy doznaly v poslední době určitého napětí kvůli rozdílným stanoviskům na otázky životního prostředí či obranný protiraketový systém, jehož je Bush vehementním zastáncem.

Britský ministr zahraničí Tony Blair doufá po tak dlouhém a vyčerpávajícím čekání na výsledky voleb v posílení vzájemných vztahů.

Ruská politická scéna Bushe vítá, Kreml zatím mlčí
Řada poslanců ruské Dumy se domnívá, že Bushovo vítězství by nemuselo být pro Rusko nevýhodou. "Naše vztahy se stanou jasnější. Demokraté mnohdy mlžili. Jednou pro ně bylo Rusko přítelem, jindy představovalo hrozbu," prohlásil předseda dumy, komunista Gennadij Selezňov. "Za vlády republikánů, se to nestane. Víme, které aspekty zahraniční politiky jim vyhovují a které ne," dodal.

Podle nacionalisty Vladimira Žirinovského se však na vzájemných vztazích nic nezmění. "Nezmění se nic, ani centimetr. Jsme soupeři, nepřátelé," prohlásil poslanec.

Belgický tisk: Volba hrdiny z Dallasu není pro svět dobrou zprávou
Zvolení George Bushe juniora prezidentem Spojených států připomíná listu Le Soir seriály Dynasty a Dallas. Z prvního pochází rodina - dědeček věhlasný senátor, tatínek prezident a válečný hrdina, brácha guvernér na Floridě. "Rodinný strom drží kořeny v bohatém, zkaženém světě, symbolu bělošské, protestantské, anglosaské Ameriky."

Dědic se však vymanil z tohoto rámce a stylizoval se do jiného seriálu, do Dallasu. Hraje si na Texasana tak dokonale, že je až směšný. "Vypůjčil si všechny místní rekvizity, až po vysoké boty a kovbojský klobouk, nehledě na členství v uzavřeném klubu ropných miliardářů, aby se vymanil z upjaté tvrdosti Nové Anglie."

Čína Bushe vítá, Tchaj-wan věří v těsnější vztahy

Blahopřání zaslal Bushovi dokonce i pákistánský vojenský vůdce generál Parvíz Mušaraf, na jehož jméno si Bush kdysi při jednom interview nemohl vzpomenout, píše CNN. Pákistánský prezident Muhammad Rafík Tarar vyjádřil ve svém blahopřání naději na přátelské a mírové vztahy.
Přes obavy, že administrativa nového amerického prezidenta George Bushe upevní vztahy s Tchaj-wanem, poblahopřála republikánskému kandidátovi k vítězství i komunistická Čína. "Na počátku nového milénia Čína i Spojené státy sdílejí společnou odpovědnost v mnoha oblastech týkajících se obou zemí a lidské rasy," napsal v gratulaci čínský prezident Ťiang Ce-min.

Tchaj-wan v první reakci neskrýval naděje, že republikánský Bílý dům posílí spolupráci s Tchaj-pejí.

Korea má obavy
Profesor politických věd z Korejské univerzity se obává, že ostré rozdělení amerických voličů a Kongresu mezi republikány a demokraty by mohlo změnit americkou politiku vůči Severní a Jižní Koreji. Za Clintonovy vlády Amerika přesvědčila Severní Koreu, aby zastavila zkoušky svých raket dlouhého doletu a připojila se k tzv. sluneční politice Jižní Koreji, která dala impuls celému složitému procesu rozmrazování vzájemných vztahů.

Barak věří v americkou pomoc, Palestinci doufají v nestrannost
"Podobné hodnoty a společné zájmy charakterizovaly americko-izraelské vztahy po desetiletí. Nemám žádné pochyby, že zvolený prezident Bush, jehož znám a vážím si, bude spolupracovat s námi při jejich dalším upevňování," konstatuje se v oficiálním izraelského premiéra Ehuda Baraka. Palestinci jsou opatrnější. Hlavní palestinský vyjednávač Nabíl Šás v této souvislosti vyjádřil naději, že Bush bude v mírovém procesu zastávat nestrannou a objektivní politiku.

Austrálie - rozporné ohlasy
Australský premiér John Howard Bushovi řekl: "Žádná jiná země si nemůže upřímněji přát než Austrálie, aby Spojené státy za Vaší vlády i nadále vzkvétaly." Jeden z australských deníků nicméně napsal, že vleklý volební souboj nemá žádného vítěze, ale pouze poražené.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue