Severokorejský vůdce Kim Čong-Il

Severokorejský vůdce Kim Čong-Il | foto: Profimedia.cz

Svět odsoudil Kimův test a srovnal ho s Hirošimou

  • 919
Jaderný test, který provedla komunistická Severní Korea, šokoval celý svět. Západ i státy východní Asie pohrozily severokorejskému režimu tvrdou reakcí. Rusko oznámilo, že podzemní exploze měla obdobnou sílu, jako americká puma svržená na Hirošimu.

ČTĚTE TAKÉ:
Otestovali jsme jadernou bombu, oznámila KLDR
Jaderná bomba KLDR je zahalena tajemstvím

INFOGRAFIKA:
Severokorejský jaderný test

Většina demokratických zemí se obává o stabilitu světa a apeluje na Radu bezpečnosti OSN. Ta by měla o případných krocích vůči KLDR jednat ještě v pondělí.

Spojené státy označily test za "provokaci, která odporuje vůli mezinárodního společenství". "Pečlivě monitorujeme situaci v oblasti a opakujeme svůj dřívější závazek, že budeme chránit své spojence v regionu," řekl televizi ABC mluvčí Bílého domu Tony Snow.

Výbuch jako v Hirošimě
"Proces nešíření zbraní hromadného ničení ve světě utrpěl těžkou ránu," zhodnotil události ruský prezident Vladimir Putin. I on vyzval Pchjongjang k "okamžitému návratu ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní".

Ruský ministr obrany Sergej Ivanov mezitím oznámil, že podle dosavadních výsledků měla podzemní exploze "obdobnou sílu, jako americká bomba svržená na Hirošimu" - mezi pěti a patnácti kilotunami.

Bomba Little Boy, kterou Američané svrhli v srpnu 1945 na japonské město, měla sílu 12 až 20 kilotun. Informovala o tom CNN.

Jihokorejští experti ale tvrdí, že nálož byla zřejmě odpálena ve vodorovném tunelu pod kopcem o výšce 360 metrů nad mořem na severovýchodě země. Síla exploze odpovídala výbuchu 550 až 1000 tun trinitrotoluenu.

Obdobná čísla, tedy přibližně půl kilotuny, zveřejnila francouzská komise pro atomovou energii.

Měli byste nám gratulovat
Představitelé Severní Koreje si myslí, že Rada bezpečnosti OSN by místo toho, aby vydávala nějaké odsuzující rezoluce či prohlášení, měla KLDR poblahopřát k jejímu úspěšnému testu. Na půdě Organizace spojených národů to prohlásil velvyslanec Pak Kil-jon.

Novinářům řekl, že je pyšný na to, že jeho země jaderný test provedla. Na dotaz, zda jeho země plánuje další testy, řekl: "To bude stačit. Nemyslíte?"

Japonsko vyzývá ke klidu
Nečekaně ostrá slova zaznívají i z Číny, nejbližšího spojence KLDR. "Čína v této souvislosti vyjadřuje rozhodný nesouhlas a rezolutně žádá, aby KLDR dodržovala své závazky o nešíření jaderných zbraní," stojí v prohlášení Pekingu. Podle diplomatů Kimův režim "ignoroval znepokojení mezinárodního společenství".

Umírněná slova zatím zaznívají z úst nového japonského premiéra Šinzó Abeho. "Musíme nejdříve shromáždit a zanalyzovat data, abychom měli jistotu, že se test skutečně stal," řekl během summitu v jihokorejském Soulu.

Tvrdě zareagovala Jižní Korea. "Jaderný test je provokací a sever musí nést odpovědnost za následky," řekl Kim Geun-tae, předseda strany Uri.

Země okamžitě zastavila přísun humanitární pomoci, kterou svému severnímu sousedovi posílala po letošních letních záplavách. "Za současných okolností není podobný krok na místě," informovalo tamní ministerstvo pro sjednocení.

Vraťte se k jednacímu stolu, vyzývá Praha
Slova odsouzení zaznívají i z českého ministerstva zahraničí. "Oznámení KLDR o jaderné zkoušce považujeme za nezodpovědný a politováníhodný akt," tlumočila iDNES.cz stanovisko resortu mluvčí Zuzana Opletalová.

"Apelujeme na tuto zemi, aby se vrátila k diplomatickému jednání v rámci šestistranných rozhovorů a vyhodnocujeme informace o tom, jaká zkouška a v jakém rozsahu nálože byla provedena. Sbíráme a ověřujeme informace z různých zdrojů," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video