Svět objevuje tabletky proti kocovině

  • 24
Pijani po celém světě se radují. Ať se podívají na dno kolika lahvím chtějí, nečeká je druhý den žádná kocovina. Stačí před spaním spolknout tabletku s názvem KGB. Vyvinul ji během studené války ruský vědec a jméno jí dali jeho první zákazníci - agenti sovětské tajné služby.

Tabletka vyvolává velké pozdvižení především mezi občany Spojených států. Za jeden jediný měsíc nechali američtí bumbrlíčci v lékárnách při jejím nákupu dva miliony dolarů.

V USA to ale nekončí: výrobci RU-21, jak se pastilky jmenují oficiálně na trhu, v kalifornské firmě Spirit Sciences jsou odhodláni s ní proniknout do nejzastrčenějšího koutu planety, aby svět zbavili nenáviděné opice.

Zatím se pilulky KGB prodávají ve 12 zemích včetně Chile, Vietnamu a Velké Británie. V nejbližší době si ji budou moci kupovat Mexičané a do konce roku i Španělé.

Zázračná tabletka je stará přes třicet let
Antipochmelin (z ruského pochmelie=kocovina) spatřil světlo světa v jedné moskevské laboratoři před více než třemi desítkami let, když Jevgenij Majevskij vyvinul směs na bázi vitamínu C, uhlohydrátů a aminokyselin.

Výsledný preparát snižuje vytváření acetaldehydu, škodlivé chemikálie, která vzniká metabolizací alkoholu. Je nejen původcem kocoviny, ale přeměňuje se také v kyselinu nebezpečnou pro játra, kyselinu octovou.

Říká se, že prvními zákazníky Majevského byli agenti KGB, kteří věřili, že antopochmelin jim pomůže udržet se ve střízlivém stavu, zatímco budou ze svých opilých soupeřů vytahovat šťavnatá doznání.

Navzdory revolučnímu vynálezu zůstal Majevskij i jeho tabletka v anonymitě až do roku 2000. V tomto roce začal v Rusku s výrobou ve velkém Dmitrij Mjasnikov, společník Emila Chiaberiho, předsedy Spirit Sciences, která pastilku do světa distribuuje.

Další zastávkou antipochmelinu byla cesta do Spojených států v květnu 2003 pod názvem RU-21. Číslovka 21 odráží věkovou hranici, která v USA představuje legální věk pro konzumaci alkoholu.

Má i své odpůrce
Spirit Sciences pak přišla s agresivní obchodní strategií, jež se odrazila v ročním prodeji KGB do celého světa za 36 milionů dolarů. Přesto vyvolává střízlivějící účinek výrobku rozporné reakce.

"Nabízí falešný pocit bezpečí," varuje Pam McCrackenová, odbornice na narkotika ze státní univerzity v Coloradu. "Lidé si myslí, že když berou tyhle tabletky, tak mohou pít víc a vyhnout se následkům. Ale tělo může tolerovat jen určité množství alkoholu," upozorňuje.

Proti ní stojí tvrzení Chiaberiho. Ohání se všemi možnými studiemi na obranu RU-21 - například výzkumem státních zdravotnických ústavů USA, podle nichž kocoviny přijdou Spojené státy na 185 miliard dolarů ročně vzhledem k absentérství a nízké
pracovní výkonnosti.

Vypadá to, že věda se staví na stranu Chiaberiho. Mezi těmi, kdo se rozhodli udělat ze sebe pokusné králíky, však panují názory různého charakteru.

Novinář deníku Seattle Times Mark Rahner se prý po noci alkoholických výstřelků prováděných ve jménu vědy probudil "čerstvější než hlávkový salát".

Naopak Alex Hannaford z britského listu The Guardian takové štěstí neměl. "Výsledek mého experimentu byl katastrofální," popsal Hannaford svůj zážitek po probdělé noci, během níž spořádal několik rumů s coca-colou, koktejlů z vodky, tequily a rum.

Příštího dne v šest hodin večer sebral zbytky sil, aby zatelefonoval Chiaberimu. "Kolik jsi měl skleniček?" zeptal se ho předseda Spirit Sciences. "Tahle tabletka je jen pro umírněné pijáky!" zařval Brit.

,

Video