Svět reaguje na údajný chemický útok v Sýrii. Ilustrační snímek

Svět reaguje na údajný chemický útok v Sýrii. Ilustrační snímek | foto: AP

Obama varoval Sýrii před překročením „červené čáry“, Čína volá po klidu

  • 42
Údajný útok chemickou municí na předměstí Damašku rozdělil světové politiky, kteří odpovědnost za čin svalují na obě bojující strany. Moskva uvedla, že nasazení chemických granátů je jasnou provokací, Barack Obama prohlásil, že byla možná překročena "červená čára". Čína naopak varovala před unáhlenými závěry.

V prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy se přímá pohrůžka silou neobjevila. Pro prezidenta je nicméně informace o možném chemickém útoku "velkou událostí" a zdrojem silného znepokojení. Pokud se zprávy potvrdí, dotkne se to podle prezidenta "hlubokých národních zájmů USA".

USA: Útok předběžně potvrzen

Zpravodajské agentury USA a spojenců údajně dospěly k předběžnému závěru, že syrská armáda použila při středečním útoku chemické zbraně, a to se souhlasem vlády prezidenta Asada. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na americké a evropské bezpečnostní zdroje, které informaci poskytly pod podmínkou zachování anonymity. Zdůraznily zároveň, že uvedený závěr je předběžný. Shromáždění definitivních důkazů může trvat celé týdny.

Nasazení smrtících plynů by podle šéfa Bílého domu znamenalo překročení "červené čáry". Jaká by byla další reakce Washingtonu, nicméně Obama neupřesnil. Již dříve se mluvilo o tom, že USA v případě aktu, který už Američané nebudou ochotni tolerovat, zváží formu, jakou se do konfliktu vloží.

Jasno má o středečním útoku, který si údajně vyžádal až 1700 mrtvých, britský ministr zahraničí William Hague. Za čin jsou podle něj zodpovědné jednotky prezidenta Bašára Asada, který má podle britského ministra "co skrývat". Někteří lidé sice podle Haguea chtějí vyvolat dojem, že chemický útok je provokací a spiknutím, které připravila syrská opozice, pravděpodobnost takového scénáře je ale čím dál menší. "Věříme, že jde o chemický útok Asadova režimu," řekl britský ministr.

Moskva vidí konflikt naprosto opačně

Jiného názoru je Moskva, která údajný chemický útok označila za "jasnou provokaci". Vyzvala syrskou opozici, aby záměrně nebránila objektivnímu vyšetřování. "Opozice takovému šetření přímo brání," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. "Signály, že opozice zajistí bezpečnou a účinnou práci inspektorů OSN, bohužel nepřicházejí," stojí v dokumentu.

Ze Sýrie už prchl milion dětí. Utíkají před válkou i mučením, hlásí OSN

Moskevská média i někteří poslanci v minulých dnech spekulovali, že za chemickým útokem na damašské předměstí je provokační akce islamistů, kteří bojují v řadách syrské opozice. Rusko se dnes také znovu ostře postavilo proti výzvám k nasazení vojenské síly proti Asadově režimu.

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová dnes v Bruselu prohlásila, že mezinárodní společenství musí vůči vývoji v Sýrii prokázat jednotu a reagovat rázně a odpovědně. "Mezinárodní společenství teď naléhavě musí ukázat jednotnou tvář a zajistit věrohodné a důkladné prošetření," uvedla Ashtonová v prohlášení.

Tvrdý postoj zaujala Francie. Její ministr zahraničí Laurent Fabius prohlásil, že pokud se chemický útok potvrdí, je potřeba na něj zareagovat silou.

Peking varoval mezinárodní společenství, aby se při hodnocení vývoje v Sýrii neuchylovalo k unáhleným závěrům. Incident je podle Číny třeba objektivně a nezávisle vyšetřit, do té doby by se ale světová diplomacie měla zdržet zkratkovitých komentářů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video