Žasnu, proč všichni tak blázní.

Žasnu, proč všichni tak blázní. | foto: Michal Doležal, ČTK

Svět neposlouchá Davida Ratha. Očkuje

  • 236
Už to vypadá, že si svět málo cení prognóz českého stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha. Jak jinak by se mohlo stát, že nám z ciziny v těchto dnech přicházejí zprávy následujícího znění:

Americký prezident Barack Obama vyhlásil o víkendu kvůli hrozící pandemii prasečí chřipky stav národní nouze. To kvůli tomu, že v jeho zemi od konce srpna na tuto nemoc zemřelo 2 400 lidí.

Velká Británie pro změnu minulý týden spustila masové očkování veškerého obyvatelstva. Vakcíny proti prasečí chřipce dostanou tento týden i Francouzi. Nejprve chtějí očkovat zdravotníky, po nich přijdou na řadu další lidé.

Žasnu, proč všichni tak blázní. Kdyby ti státníci, kteří teď vyhazují miliardy z rozpočtů svých zemí za očkování, lépe naslouchali slovům Davida Ratha, dávno by přece věděli, že nám žádná pandemie prasečí chřipky nehrozí. Tak jako my v Česku.

David Rath nás přece už v červenci ujistil, že celá ta věc s prasečí chřipkou je jen mediální bublina vytvořená na zakázku farmaceutických firem, jež chtějí udat své nepotřebné výrobky. Říkal to, když ho hlavní hygienik popotahoval kvůli tomu, že v době své vlády nad zdravotnictvím nenakoupil více léků proti této nemoci. - čtěte Prasečí chřipka je mediální bublina sloužící výrobcům léků, míní Rath

V srpnu, kdy už bylo jasné, že prasečí chřipka dorazila i do Česka, Rath svou věštbu doplnil o informaci, že u nás sice prasečí chřipkou onemocní možná desetitisíce lidí, ale nemoc bude trvat pouhé čtyři dny a bude mít hladký průběh. Proto podle Ratha není třeba se nechat proti viru očkovat.

Chci předpovědi pana Ratha věřit. Nic jiného mi koneckonců nezbývá, když očkovací vakcíny, které Česko proti prasečí chřipce koupilo, vystačí s bídou pro chronicky nemocné lidi, zdravotníky, hasiče a policisty a léků proti této nemoci máme (i kvůli němu) jen pro pětinu obyvatel.

Jen mi z toho teď pod tíhou těch příchozích zpráv vychází, že jsou všichni světoví státníci pouzí bloudi propadající hysterii. A že nejchytřejší na světě je tedy David Rath. A to se mi (i při uznání všech jeho nesporných kvalit) nějak nezdá.

Možná je to jinak. Třeba ten Barack Obama, Nicolas Sarkozy či Gordon Brown nejsou hysterici a bezhlaví populisté, ale v tomto případě jen cítí odpovědnost za lidi, kterým vládnou. A i za cenu velkých nákladů pro své státní kasy se snaží předejít tomu, aby jim část jejich daňových poplatníků vymřela. Předejít proto, že v současné době nejsou vědci ani lékaři (s výjimkou doktora Ratha) schopni odhadnout, zda vůbec a jak velká epidemie prasečí chřipky nás čeká a jak vážná bude.

Jistě, od politiků čekáme, že zabrání panice, která není na místě. David Rath to v tomto případě, zdá se, poněkud přehnal. Pokud totiž nemá spolehlivou věšteckou kouli (a tou se dosud nepochlubil), pak také netuší, co nás v příštích měsících s prasečí chřipkou čeká. A klidně vykládá i o tom, o čem – stejně jako nikdo na světě – nemůže s jistotou vědět nic.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video