Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Svět musí zatlačit na Írán, soudí experti

  • 3
Vývoj kolem íránského jaderného programu a snahy evropských zemí a USA na jeho odtajnění budou podle expertů tématem číslo jedna pro letošní rok. Svět musí na Írán zatlačit, soudí analytici.

Podle Břetislava Dančáka z Mezinárodního politologického ústavu se bude letos svět věnovat právě Íránu a to hned z několika důvodů.

"Ukáže se, zda existují cesty, jak Írán přimět k tomu, aby odtajnil svůj jaderný program," tvrdí Dančák. Podle něj naprosto klíčovou roli v této věci sehrají Spojené státy a Evropská unie.

"Velkou roli bude mít i Rusko, které je potřeba přimět, aby nedodávalo Íránu zařízení, jež by nakonec mohlo vést k výrobě vlastních jaderných zbraní," konstatuje Dančák.

Podobně hovoří i politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Namísto jednání musí přijít razantní tlak
"Letošní rok by měl být rokem, kdy si političtí představitelé uvědomí, že dlouhotrvající bezvýsledná jednání nemají smysl a nevedou k posílení bezpečnosti," říká Suchý. V takovém případě by bylo podle něj dobré, aby vůči Íránu mezinárodní společenství přijalo razantnější opatření, počínaje ekonomickými sankcemi.

Podobně lze podle něj očekávat pokračování šestistranných jednání o severokorejském jaderném programu.

Mezi nejdůležitější témata, která budou na poli bezpečnostní politiky hrát v nadcházejícím roce prim, pak Suchý řádí i vývoj na palestinských územích a průběh tamějších nadcházejících voleb.

Podle Dančáka bude zajímavé sledovat i vývoj v Iráku, který nyní čeká období stabilizace. "Uvidíme, jak se americká administrativa vypořádá s tlaky na snížení počtu amerických vojáků v Iráku. Nelze ale očekávat rychlé stažení sil," míní Dančák.

Evropa bude pokračovat v budování struktur
V Evropě bude podle něj pokračovat snaha vybudovat fungující bezpečnostní struktury. V tomto směru už nejde jen o takzvanou velkou trojku - Británii, Německo a Francii, soudí Dančák. "Důležité totiž bude, jak se k plánu na vytvoření battlegroups Evropské unie bude stavět Polsko, jako jedna z největších nových členských zemí unie," tvrdí politolog.

Co se týká České republiky, která vstupuje do volebního roku, oba experti se shodují, že výsledky voleb nijak zásadně neovlivní českou účast v klíčových zahraničních misích na Balkáně, v Afghánistánu a Iráku.

"Lze předpokládat, že nově zvolená politická reprezentace bude pokračovat v aktivní zahraniční politice včetně účasti českých vojáků v zahraničních misích," konstatuje Petr Suchý.

, natoaktual.cz

Video