Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David Port, MF DNES

Svět je šťastnější než v roce 2007, tvrdí průzkum. Česko se nezkoumalo

  • 105
Navzdory všem ekonomickým problémům, konfliktům a přírodním katastrofám je svět o něco šťastnějším místem, než byl před čtyřmi lety. Vyplývá to z průzkumu institutu IPSOS, podle kterého jsou nejšťastnější Indonésané, Indové a Mexičané.

V průzkumu provedeném loni v listopadu mezi 18 tisíci lidmi ve 24 státech na 77 procent dotázaných odpovědělo, že se svými životy je spokojeno a 22 procent je dokonce "velmi šťastno". V roce 2007 bylo velmi šťastných lidí o něco méně - 20 procent. Česko a Slovensko anketa nezkoumala.

"Svět je dnes šťastnějším místem a dá se to změřit," tvrdí viceprezident společnosti IPSOS Global John Wright. Zdůrazňuje však, že je zapotřebí výsledky průzkumu hodnotit opatrně.

"Ukazuje se, že lidi jsou šťastní kvůli spoustě věcí. Ekonomická situace je jeden faktor, ale není to všechno," upozorňuje podle agentury Reuters Wright. "Někdy je největším štěstím teplé jídlo nebo střecha nad hlavou. Po celém světě jsou při posuzování štěstí číslem jedna vztahy. A možná v těchto kulturách mají rodiny na štěstí větší vliv," řekl Wright v souvislosti s tím, že 51 procent Indonésanů tvrdilo, že je velmi šťastných, stejně jako 43 procent Indů a Mexičanů.

Pětici nejšťastnějších národů doplnili se 30 procenty Brazilci a Turci. Naopak nejméně šťastných lidí je v Maďarsku (šest procent velmi šťastných), v Jižní Koreji (sedm), v Rusku (osm), ve Španělsku (11) a v Itálii (13 procent). Mírně nad průměrem 22 procent jsou Austrálie, USA (po 28 procentech), Kanada (27 procent) a Argentina (23 procent).

V rámci jednotlivých zemí nejsou příliš velké rozdíly. Pouze mezi manžely je prý o něco více šťastných, než mezi svobodnými. Stejně tak jich je o něco víc mezi mladými do 35 let, než mezi staršími lidmi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video