Katherine Terrell Švejnarová

Katherine Terrell Švejnarová | foto: Dan Materna, MF DNES

Švejnarová: Pokud manžel neuspěje, zkusí to za pět let zase

  • 2165
Katherine Terrell se seznámila s Janem Švejnarem v roce 1976 ve Světové bance. Teď si zvyká na možnost, že vymění post profesorky ekonomie za roli první dámy. "On se chce velmi stát českým prezidentem," říká o manželovi. A když to nevyjde tentokrát, bude to podle ní zkoušet za pět let znovu.

Co říkáte výzvě KSČM, aby se váš muž vzdal amerického občanství?
Já si to nepřeju, protože vím, jak dlouho mu trvalo, než to občanství získal. Ale myslím, že mají pravdu.

V čem podle vás mají pravdu?
Češi a Češky by nemuseli brát dobře, kdyby jejich prezident měl dvojí občanství. Kdybyste měla strach, že váš prezident nebude mít vaši zemi na prvním místě, bylo by od něj víc než symbolické, kdyby se cizí příslušnosti vzdal.

Nepřipadá vám absurdní, že váš muž se snaží získat hlasy komunistů, tedy lidí, kvůli kterým utíkal ze země a přišel o domov?
Je to absurdní. Ale na druhou stranu si je vědom, že komunisté jsou síla, se kterou je třeba jednat. Jsou tady a mají patnáct procent hlasů. Ví také, že pokud by komunisté nastoupili trochu jiný program, byli by stravitelnější pro něj, ale i pro zbytek veřejnosti.

Co víte o českých komunistech?
Že tady mají hodně zvláštní pozici. Nemají posty, ale mají moc. Politici s nimi vyjednávají, ale za zavřenými dveřmi a v tajnosti, ne přiznaně. Ti, kdo jsou teď u moci, jsou podporováni komunisty, na veřejnosti však předstírají, že s nimi nemluví. Takhle to přece dál nejde. Kdyby se Jan stal prezidentem, chtěl by to změnit.

Jak by to změnil?
Tak, aby byli přijatelní. Bylo by to i pro Česko mnohem lepší. Koalice, které se vytvořily, nejsou moc silné.

Překvapil vás manžel, když za vámi přišel, že by mohl kandidovat na českého prezidenta?
Tentokrát už ne, ale poprvé trochu ano. Tehdy ho navrhl Václav Havel jako svého nástupce a nebylo to zrovna v nejvhodnějším období. Měli jsme děti ještě ve škole, bylo to trochu narychlo a zdálo se to jako velké zemětřesení. Dneska k tomu máme lepší podmínky a jsme na to daleko líp připravení.

Takže jste hned souhlasila?
Nebylo to těžké rozhodnutí. Přijde mi, že pro Jana je to přirozený krok v jeho vývoji. On je ohromný vlastenec. Když v Československu padl komunismus, okamžitě se vrhl na sepsání dlouhodobého ekonomického plánu, který by zemi pomohl se dostat zpátky na nohy. Celé dny byl v práci a učil ve škole a pak přišel
domů a po nocích psal ten strategický plán. Moc mu šlo o to, aby se jeho zemi zase dařilo.

Říkáte další krok v jeho vývoji... Ale není prezidentství příliš velký skok? Proč si to myslíte?
Je to přesně ten krok, který má udělat a pro který má výborné předpoklady. Navíc mu o to moc jde. Několikrát mu nabídli, aby byl děkanem na prestižních světových univerzitách, a on to pokaždé odmítl, protože se chce naplno věnovat Česku.

Jenže mezi lidmi není váš manžel tak známý jako Václav Klaus.
Máte pravdu, že nikdy nebyl ministrem a nezastával žádnou veřejnou funkci. Ale vytvořil tady důležitý ekonomický institut a jezdí sem z Ameriky každý měsíc. Nicméně si určitě chce vytvořit ještě větší platformu.

Kdyby se tentokrát prezidentem nestal, zkusí to znovu za pět let?
Už teď je připravený, aby mohl být prezidentem. Pokud se to nepodaří, myslím, že se bude určitě chtít ucházet znovu. On se velmi chce stát českým prezidentem.

A proč vy chcete být první dámou?
Nevím, jestli můžeme říct, že chci být první dámou. Lidé nevolí mě, ale Sněmovna a Senát volí mého muže. Pokud jí budu, chtěla bych uplatnit svoje mezinárodní zkušenosti a pomoct reprezentovat Českou republiku v zahraničí.

Čím byste se zabývala?
Pokračovala bych ve výzkumu českého pracovního trhu a chtěla bych učit na univerzitě. I nadále bych pomáhala českým studentům studovat ve Spojených státech a naopak, zprostředkovávat pobyty v Česku americkým studujícím.

Jak se jako Američanka díváte na nevěry zdejších politiků?
Lídři obou největších stran letos vyměnili své manželky za nové partnerky, jeden má nemanželské dítě. Proti Spojeným státům je to velký rozdíl. Vím, že Evropa je v tomhle trochu tolerantnější, ale podle mě to nedělá moc dobrý obrázek o zemi. Člověk v tak vysoké funkci by takové věci neměl dělat.

Rozvádět se?
Ne, mít dítě mimo manželství. Když se rozvedete a pak oženíte, je to něco jiného. Avšak být ženatý a žít s jinou rodinou a mít ještě dítě je nevhodné pro člověka ve veřejné funkci. Nechtěla bych někoho soudit, protože nikdy nevíte všechno, ale navenek to působí ostudně.

Co si myslíte o konkurentovi svého muže?
Václav Klaus dokázal pro tuhle zemi opravdu hodně, zvlášť v době ekonomické transformace. Podle mě udělal jednu velkou chybu, a to v tom, že se příliš spoléhal na trh. Měl dát víc moci některým institucím a regulacím.

Slyšela jste o něm v zahraničí? Třeba o jeho projevu v OSN?
Samozřejmě. Den poté jsem otevřela New York Times a uvnitř byla velká fotka Václava Klause a vedle ní stejně velká Ala Gorea. Článek upozorňoval na jejich debatu a pozice pana Klause byla víc než extrémní - až směšná. Dneska máme tolik důkazů o tom, že globální oteplování je vážný problém!

Takže je Václav Klaus ve světě známý?
Je, hlavně kvůli svým názorům o ekologii. Což není moc dobře.

. Kdo je manželka prezidentského kandidáta

Katherine Terrell Švejnarová (57) se narodila v roce 1950 americkým rodičům na Kubě. S Janem Švejnarem se seznámila ve Světové bance, když jí bylo 26 let. Vzali se v roce 1979. První dítě, syna Daniela (28), měla v 29 letech, dceru Lauru (21) o šest let později. V současné době je profesorkou ekonomie na stejné univerzitě jako její manžel v americkém Michiganu. Do Česka přijela na týden, aby manželovi pomohla v prezidentské kampani.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video