Švédský koráb Vasa rezaví

Na dně moře přežila přes tři sta let téměř nedotčená. Uplynulo ale pouhých čtyřicet let od doby, kdy byla královská válečná loď Vasa vyzdvižena ze dna stockholmského přístavu, aby plavidlo poničila rez. Koráb, který se potopil pouhých pár minut po vyplutí v srpnu 1628, ničí kyselina sírová.

Na problém se přišlo až poté, co se na dubových trámech lodi objevily skvrny. Za ně může nejen vysoká vlhkost, ale i množství návštěvníků.

"Kyselina koroduje dřevo a v dlouhodobém výhledu bude dřevěná kostra lodi zničena, jestliže proti tomu nic nepodnikneme," tvrdí Ingrid Hallové-Rothové, mluvčí speciálního stockholmského muzea, v němž je Vasa od roku 1990 vystavena. To přivítalo 30. června svého devítimiliontého návštěvníka.

Síra se na vzduchu mění na kyselinu
K ochraně dřevěného korábu bylo původně použito chemické látky polyethylenglycol. Síra, která pronikla do lodního trupu v době, kdy ležel pod vodou, se ale po styku se vzduchem proměnila v kyselinu. Ta začala dřevo pomalu rozežírat.

Podle mluvčí Ingrid Hallové-Rothové nehrozí válečnému korábu, který je jednou z největší turistických atrakcí Švédska, bezprostřední nebezpečí. I přesto ale jde o závažný problém.

Vzorky dřeva zkoumají vědci
Na tři stovky vzorků dřeva z lodi bylo proto zasláno k analýze vědeckým ústavům ve Švédsku a ve Spojených státech. Jejich badatelé nyní zkoumají, jak by
se dal ničivý proces zastavit.

O jeho zpomalení se zatím snaží i správa muzea. V expozici byly instalovány ventilátory a speciální chladicí jednotka. Některé předměty z lodi jsou navíc nyní vystavovány v sušších prostorách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video