Ruská stíhačka Su-27 v blízkosti švédského letounu. | foto: Försvarets radioanstalt (FRA)

Ruští stíhači na severu jsou stále agresivnější, tvrdí švédský generál

  • 634
Ruští stíhači létající na severu Evropy jsou stále agresivnější, tvrdí vrchní velitel švédských ozbrojených sil Sverker Göransson. Prolétávají podle něj v těsné blízkosti švédských letounů a v několika případech velmi blízko odpalují i klamné cíle proti tepelně naváděným střelám.

Švédský generál se rozhovořil o ruských stíhačích v pondělí během zvláštního bezpečnostního semináře s veřejností ve Visby na švédském ostrově Gotland. (video ze semináře ke shlédnutí zde).

Aktivita ruských vojenských letounů nad Baltským a Barentsovým mořem se výrazně zvýšila. Ruští piloti podle Göranssonvých slov narušují vzdušný prostor Švédska, porušují ve vzduchu obvyklá pravidla, provádějí nečekané manévry s velmi blízkými průlety a v několika případech dokonce v těsné blízkosti odpálili klamné cíle.

Generál je přesvědčený, že takové jednání ruských pilotů je „schváleno nejvyššími místy, jinak by se tak nechovali“.

Švédská armáda v úterý tyto informace oficiálně potvrdila. Švédští piloti se podle ní setkali s tím, že jejich ruští kolegové při blízkém průletu nenadále vystřelili klamné cíle. „Existuje několik takových případů,“ uvedl mluvčí švédské armády Jesper Tengroth s tím, že dosud tyto informace ozbrojené síly nezveřejnily kvůli tomu, že podléhaly utajení.

To může být přitom velmi nebezpečné a způsobit značné škody, pokud by letoun například nasál klamný cíl do motoru. „V těsné blízkosti je to nebezpečné. Proto třeba i na leteckých dnech je používání klamných cílů povolené jen při určitých manévrech v určitých výškách a vzdálenostech,“ konstatoval letecký expert Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví & kosmonautika.

Incidentů s ruskými letouny přibývá

Podobné zkušenosti s ruskými stíhači mají také například norští nebo američtí letci. Počátkem dubna se podle Pentagonu málem střetla ruská stíhačka Su-27 s americkým průzkumným letounem RC-135U nad Baltským mořem. Ruský stroj se měl přiblížit na zhruba šest metrů k nepoměrně většímu stroji typu Boeing. Moskva informace popřela s tím, že při oblétávání amerického průzkumného letounu k žádné mimořádné situaci nedošlo.

Dramaticky působil také incident z loňského listopadu, kdy se nečekaně u letounu F-16 norských vzdušných sil objevil ruský stroj MiG-31. Videozáběry z pohledu norského pilota zveřejnily 30. listopadu norské ozbrojené síly a nejsou datované, některé zdroje kladou jeho původ na konec října. Norové se zveřejněním snažili doložit zvýšenou aktivitu ruského letectva i to, že se ruští piloti dopouštějí nebezpečných manévrů.

Švédská tajná služba zase loni na podzim zveřejnila fotografii ruské stíhačky Su-27 v bezprostřední blízkosti švédského průzkumného letounu. Na konci letošního května startovaly švédské pohotovostní gripeny ke dvěma ruským bombardérům, které se přiblížily velmi blízko švédskému území. 

Ruská stíhačka proletěla těsně kolem norské F-16:

2. prosince 2014

, natoaktual.cz

Video