Julian Assange (2. října 2010)

Julian Assange (2. října 2010) | foto: AP

Švédsko znovu vydalo na šéfa WikiLeaks zatykač kvůli znásilnění

  • 69
Švédsko znovu vydalo zatykač na zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange kvůli podezření ze znásilnění a obtěžování. Zatýkací rozkaz Švédové podali a vzápětí zase zrušili už v srpnu, krátce po zveřejnění tajných dokumentů z Afghánistánu na WikiLeaks.

Případ se vztahuje k jeho stykům se dvěma ženami během srpnové návštěvy této skandinávské země. Policie ho podezřívá ze znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku. Devětatřicetiletý Assange obvinění popírá.

Švédové na něj vydali zatykač kvůli sexuálním deliktům poprvé v srpnu, krátce po zveřejnění tajných dokumentů z Afghánistánu. Vzápětí ho ale zase stáhli (více o prvním zatykači na Assange ve Švédsku čtěte zde). V září pak státní prokuratura případ znovu otevřela, i když zatčení Assangeho tehdy nevyžadovala, uvedla televize BBC na svém webu.

Dalším krokem je mezinárodní zatykač

Státní zástupkyně nyní zdůvodnila nové vydání zatykače tím, že ho vyšetřovatelé nedokázali přimět k tomu, aby se dostavil k výslechům. "Důvod pro mou žádost je ten, že ho potřebujeme vyslechnout. Až doposud jsme nebyli schopni se s ním setkat a podrobit ho výslechu," prohlásila šéfka prokuratury Marianne Nyová.

Vydání švédského zatýkacího rozkaz odpoledne potvrdil soud ve Stockholmu. Státní zastupitelství nyní chystá vydání mezinárodního zatykače na Juliana Assange, protože šéf serveru WikiLeaks je v současné době mimo Švédsko. "Dalším krokem k vykonání soudní vůle je vydání mezinárodního zatykače," řekla Nyová.

Assange: za obviněním mohou být tajné služby

Vyšetřovatelé zatím moc detailů k případu nesdělili. Agentura AP se nicméně dostala k policejní zprávě, z níž vyplývá, že se obě ženy s Assangem setkaly v polovině srpna. Trestní oznámení na něj podaly společně asi o šest dní později.

Assange si už delší dobu stěžuje, že ho pronásledují zpravodajské služby Spojených států a některých dalších zemí kvůli letošnímu úniku tajných vojenských dokumentů. Šéf serveru WikiLeaks už dříve naznačil, že za obviněními ze sexuálních deliktů dle něj mohou stát americké služby.

Server WikiLeaks letos zveřejnil stovky tisíc tajných dokumentů - nejprve o operacích v Afghánistánu a později i v Iráku. Vysloužil si za to ostrou kritiku Pentagonu. Assange se původně chtěl ve Švédsku usadit, ale s pokusem získat tam povolení k pobytu neuspěl (více o zveřejnění dokumentů z Iráku čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video