Švédsko nabídlo žalář pro Saddáma

  • 4
Švédská vláda nabídla, že si Saddám Husajn může odpykat případný trest v tamním vězení. USA už oznámily, že si vyhrazují právo bývalého iráckého diktátora žalovat. Nepředpokládají, že by proces začal v dohledné době.

PŘÍLOHA:
Vše o dopadení Saddáma

Švédský premiér Görana Persson, jehož neutrální vláda byla proti americké válce v Iráku, podle médií prohlásil, že předpokládá uspořádání procesu proti Saddámovi v Iráku, "pokud se to bude Spojeným státům  hodit".

"Až dostanou všechny informace, které od něj mohou získat, a ve chvíli, která bude z amerického vnitropolitického hlediska vhodná, bude se v Iráku konat proces," tvrdí Persson.

Na otázku, zda by jeho země přijala do svého vězení i Saddáma Husajna, Persson odpověděl: "Je to sice jen teoretická možnost, ale odpověď zní ano."

"Pokud by ho mezinárodní soud poslal do vězení, pak je naší povinností, stejně jako povinností všech ostatních, do našeho vězení odsouzeného přijmout. Není možné žádat mezinárodní tribunál a nebýt ochoten nést za to případnou odpovědnost," prohlásil švédský premiér.

Saddám by nebyl prvním prominentem ve švédském žaláři.

Ve Švédsku si už odpykává 11letý trest za válečné zločiny bosenská exprezidentka Biljana Plavšičová. Stockholm vyhověl žádosti haagského tribunálu. Dvaasedmdesátiletá Železná lady trest tráví v "měkké" ženské věznici v Hinsebergu. - více zde

USA: proces jen tak nezačne
Už v pondělí se nechal slyšet vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí, že si USA vyhrazují právo žalovat svrženého iráckého prezidenta.

Nepředpokládají, že by jakýkoli proces začal v dohledné době. "Nějakou dobu to trvat bude. Není to otázka týdnů," řekl.

Bude-li vynesen při spravedlivém procesu trest smrti, nebudou Spojené státy proti, naznačil stejný zdroj. "Spojeným státům jde jen o to, aby to byl spravedlivý, transparentní a věrohodný proces".

Není ale jasné, zda budou USA Saddáma žalovat za irácký pokus zavraždit v roce 1993 tehdejšího prezidenta George Bushe. "Vždy jsme tvrdili, že Spojené státy si vyhrazují právo stíhat jakékoli zločiny, které mohly být proti nám spáchány," řekl diplomat.

Současně zdůraznil, že před začátkem soudu se Saddámem je zapotřebí vyřešit celou řadu otázek. Například, zda Saddám stane před mezinárodním nebo místním soudem, jak zajistit jeho bezpečnost, nebo jak ochránit svědky.

O tom všem bude americká strana jednat s Iráčany a možná už v lednu odjede do Iráku zvláštní vyslanec USA pro válečné zločiny Pierre-Richard Prosper.

,

Video