Budova Rady Evropské unie v Bruselu

Budova Rady Evropské unie v Bruselu | foto: Profimedia.cz

Švédové se v čele EU pustí do krize, ekologie a fungování unie

  • 5
Ekonomická krize, snaha o dosažení globální dohody o otázkách klimatu a řešení strukturálních problémů uvnitř EU, to jsou hlavní problémy, které stojí před švédským předsednictvím EU. Stockholm převezme 1. července štafetu od Prahy.

Švédští politici i média často zdůrazňují, že neúspěch odstupující předsednické země a pád vlády v Praze činí nutnost švédského úspěchu v čele Unie ještě naléhavější.

Otázky vnitřního fungování Unie jsou podle premiéra Fredrika Reinfeldta zvlášť důležité, protože v sázce je teď jak lisabonská smlouva o reformě EU, tak i volba nové komise včetně jejího předsedy.

Švédsko převezme předsednictví EU

chce ji rozšířit o Turecko a Chorvatsko

V říjnu se totiž zřejmě bude v Irsku konat druhé referendum o smlouvě, která usiluje o reformy unijních institucí. V prvním všelidovém hlasování loni v červnu Irové dokument odmítli. - čtěte V Irsku přibývá zastánců Lisabonské smlouvy

Pokud dají Lisabonu zelenou Irové a s konečnou platností také Polsko, Německo a Česko, kde chybí podpis prezidenta Klause, budou Švédové také muset zajistit přechod ve fungování EU. Ta se doposud řídí smlouvou z Nice.

Stockholm stojí za Barrosem

Do čela nové komise EU chce Švédsko znovu jejího dosavadního předsedu Josého Barrosa. "Jinak bychom v příštích měsících a po většinu našeho předsednictví ve skutečnosti neměli komisi EU s jasným mandátem," zdůvodnil švédské stanovisko v deníku Dagens Nyheter premiér Reinfeldt. Proto Švédsko nechce odkládat Barrosovo jmenování až na dobu po novém irském referendu.

Barrosově kandidatuře dali na summitu EU 18. a 19. června v Bruselu politickou podporu hlavy států a šéfové vlád. Nyní je řada na Evropském parlamentu. Například socialističtí europoslanci ale odmítají hlasovat o Barrosovi už na prvním zasedání nového parlamentu v půlce července. - čtěte Evropští lídři se shodli na Barrosovi

Šér Evropské komise Jose Manuel Barroso na summitu EU-USA v Praze.

Šér Evropské komise Jose Manuel Barroso na dubnovém summitu EU-USA v Praze.

Hlavní část vrcholných schůzek včetně jednání EU s USA je plánována na druhou polovinu švédského předsednictví, což seveřanům podle jejich diplomatů dává kromě jiného i šanci na velkou mezinárodní aktivitu při přípravě prosincové konference o životním prostředí v dánské Kodani. Tam se bohaté země i ostatní státy musí krom jiného sjednotit na pravidlech pro další boj s klimatickými změnami.

Krize jako v Praze nehrozí

Žádná ze čtyř stran nynější vládní koalice pravého středu není orientována "antievropsky", takže předsednictví v EU nebude znamenat vážné koaliční problémy před blížícími se švédskými parlamentními volbami v příštím roce.

Vláda navíc již uzavřela dohodu s opozicí, a k podobným vládním problémům jako v České republice v příštím půlroce tím pádem nedojde.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video