Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Švédové přejmenují čtvrť Negern, prý uráží černochy

  • 76
Švédové se rozhodli přejmenovat název jedné čtvrti ve městě Karlstad. Více než 120 let ji všichni znali jako Negern, jenže dnes se tímto výrazem hanlivě označuje černoch. Radnice proto odsouhlasila změnu, hodně lidí s ní ale nesouhlasí. Odstraňováním pro někoho urážlivých slov se podle nich ochuzuje kulturní historie.

Názory se mění, jazyk se vyvíjí. A tak i slovo, které se ještě v 19. století běžně vyskytovalo ve švédské literatuře, může dnes vzbuzovat vášně. Už od léta řeší obyvatelé západošvédského města Karlstad problematický název jedné ze svých čtvrtí.

Ta se totiž jmenuje Negern. Význam označení, které získala v roce 1866, se ale v průběhu let proměnil a na začátku jednadvacátého století se jím urážlivě označuje černoch.

V červnu napsal tamní zeměměřičský úřad Lantmäteriet, že jméno působí "exoticky a vyvolává různé představy". A ve švédském tisku se rozpoutala divoká debata. Podle bojovníků za lidská práva je jméno "závadné, urážející a jednoduše hrubé".

"Nemůžeme mít jméno, které se ani neodvážíme vyslovit," prohlásil Haakan Holm z karlstadské stavební komise. Radnice nakonec rozhodla sporný název změnit. Dopomohly k tomu i demonstrace, které ve městě uspořádalo Centrum proti rasismu.

Ochudíme tak kulturní historii, míní šéf křesťanských demokratů

Jenže ne každý se změnou více než 120 let starého názvu souhlasí. Na druhé straně barikády stojí kromě jiných i šéf karlstadských křesťanských demokratů Peter Kullgren.

"Jde o staré pojmenování. Pokud budeme pokračovat v odstraňování jmen, která se některým zdají urážlivá, pak v budoucnu skončíme s mimořádně chudou kulturní historií," řekl.

Upřesnil, že čtvrť své jméno získala v době, kdy skončila americká občanská válka a obchod s otroky už téměř vymizel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video