Švédský ministr zahraničí Carl Bildt

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt | foto: Reuters

Švédové, noví šéfové EU, se od Česka poučili

  • 7
Švédové se poučili z českého "krizového" vedení Evropy. Zkontrolovali náladu ve vládě, uskromnili plány, vyslali vzkaz Francouzům a začali sladit. S příchutí. Švédové zítra přebírají vedení Evropy, tedy všech schůzek 27 zemí, summitů a vystupování za EU při jednáních s Amerikou nebo Čínou.

"Doma je vše v pořádku, posílily nás evropské volby," řekla před novináři v Bruselu švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová. Klid na domácí půdě se očividně stal klíčem k hladkému předsednictví.

Zatímco Češi si dali do programu tři E - řešení ekonomické krize, energetickou nezávislost a vnější vztahy Evropy, Švédové mají početně méně ambicí. Viděli, jak v krizi bují program ze dne na den. Zaměstnávat je bude ekonomická krize a Lisabonská smlouva. K tomu se zaměří na energetiku, ovšem z pohledu úspor a snížení emisí. V tom jim budou dokonce Češi dále asistovat.

Hlavní body švédského předsednictví EU

Krize, ekologie a fungování Unie

Chorvatský vstup do EU, který kvůli přístupu k moři blokuje Slovinsko, řešit odmítají. Spor se během českého půlroku nepodařilo nikam posunout. "Je to mezi nimi dvěma," dává od toho ruce pryč švédský ministr zahraničí Carl Bildt. "A nebudeme svolávat summity pro ně samotné, aniž by měly náplň," upozornila ještě ministryně.

To byl vzkaz Francouzům, hlavně prezidentu Sarkozymu, který si svoláváním mimořádných schůzek kvůli krizi vylepšoval body u voličů a k témuž jednou dotlačil i Čechy. Lze v tom vidět třetí poučení - nenechat se kritizovat od Francouzů.

Zdá se, že se Švédové poučili i z české informační kampaně Evropě to osladíme alias Sladíme Evropu. Švédští diplomaté rozdávají na potkání bonbony Läkerol a na tiskové konferenci s bruselskými zpravodaji zvali na švédské skořicové rolky.

Polské a francouzské deníky kritizují české předsednictví

V poslední den českého vedení Evropské unie kritizují Prahu kromě francouzských médií i polské deníky. Například Dziennik napsal, že české předsednictví bylo neúspěšné a pozitivní výsledky českých diplomatů byly zastíněny vnitropolitickými šarvátkami. Šest měsíců v čele Unie prý stačilo, aby si ČR pokazila dvacet let budovanou reputaci.

Praha měla podle autora komentáře smůlu hned na začátku. Vést Unii začala řešením sporu s jedním z nejsilnějších evropských politiků Nicolasem Sarkozym o stěhování výroby do nových členských zemí. Už v lednu navíc Sarkozy odmítl koordinovat svou diplomacii s Topolánkem a stal se hlasem Evropy při řešení problémů mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamas. O porážce Čechů rozhodl 24. března pád vlády.

České předsednictví kritizují také některé francouzské deníky. Hodnotí ho jako jedno z těch slabších. Po svých diplomatických faux pas a pádu vlády v polovině cesty po sobě zanechává spíš rozpačitý dojem, uvedla dnes například na svých internetových stránkách francouzská rozhlasová stanice Radio France International (RFI).

"V Bruselu a v metropolích Evropské unie je patrná citelná úleva," konstatuje k ukončení českého předsednictví RFI. Podle stanice byl hlavním potížistou odpůrce Lisabonské smlouvy, český prezident Václav Klaus, který "nepropásl jediný okamžik, aby české předsednictví diskreditoval".

(Zdroj: ČTK)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video