Exhejtman ČSSD David Rath před jednáním Krajského soudu v Praze. (14. ledna

Exhejtman ČSSD David Rath před jednáním Krajského soudu v Praze. (14. ledna 2014) | foto: František Vlček, MAFRA

Svědek v kauze Rath: To je Krakonošovo, hájily firmy své sféry vlivu

  • 36
V kauze exposlance Davida Ratha obžalovaného z korupce vyslechl ve čtvrtek soudce Krajského soudu v Praze obchodního ředitele firmy, která se ucházela o tendry ve Středočeském kraji, nakonec ale údajně nemohla uspět. U jiného tendru prý dokonce padla slova, že soutěž spadá do sféry vlivu jiných firem. Říkalo se tomu prý Krakonošovo.

Obchodní ředitel firmy Dräger medical Václav Baxa soudu řekl, že jeho firma se zabývá dodávkami technologií do nemocnic, například pro resuscitační oddělení a anesteziologii. Společnost se prý zajímala o tendry týkající se modernizace nemocnic v Příbrami a Kolíně. Dräger ale nemohl podmínky tendrů splnit, protože odpovídaly pouze možnostem dvou firem - Puro Klima a Hospimed. Dva manažeři z těchto firem - Martin Jireš a Jindřich Řehák - jsou mezi obžalovanými v kauze.

Slovník v kauze Rath

Králíci místo peněz, rušičky jako šumendové přístroje. Jak mluvili aktéři kauzy Rath.

Baxa uvedl, že jeho kolegovi bylo řečeno při jednáních s Puro Klima u jiného tendru na Plzeňsku, že "to je Krakonošovo". Mělo mu tak být naznačeno, že vliv na tendr se týká jen určitých firem a nemá smysl se dále o zakázky zajímat. Baxa tím chtěl podle žalobce dokreslit atmosféru při sjednávání vlivu na zakázky, které mohou být předem domluvené.

Jednalo se o narážku na pohádkovou postavu Krakonoše. Spojení se podle odborníků na češtinu užívá v přirovnáních k ovládnutí určité oblasti a lidé spojení znají i z populárních Krkonošských pohádek, kde právě nápis "tady je Krakonošovo" ohraničoval území vládce hor.

Baxa také uvedl, že zbylé firmy v tendru týkajícího se středočeských nemocnic na něj dělaly dojem, že dělají "křoví", aby vše vypadalo navenek v pořádku.

Žalobce Petr Jirát v případu viní 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Týkaly se prý oprav budov a modernizace některých nemocnic například novým vybavením. Údajně se předem vybraly firmy, které tendry vyhrávaly, což prý provázelo uplácení. Rath údajně o machinacích věděl coby hejtman kraje a dělil se o úplatky.

Exposlanec obvinění odmítá. Před soudem mu hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. Mezi dalšími obžalovanými jsou například šéfové a manažeři firem, které se tendrů účastnily.

,

Video