Podplukovník a pilot Karel Daňhel, klíčový svědek v kauze letounů CASA

Podplukovník a pilot Karel Daňhel, klíčový svědek v kauze letounů CASA | foto: David Neff, MAFRA

Svědka kauzy CASA údajně upláceli zbrojaři. Jeho slova jim ale nepomohla

  • 69
Na sněmovní půdě se ve čtvrtek řešila záležitost, která ukazuje, jak silné vlivy působí na kauzu CASA. Poslanci tvrdí, že od ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka dostali informaci o tom, že svědek v kauze CASA Karel Daňhel byl placený zbrojaři. Daňhelovo klíčové svědectví přitom jde proti zájmu těch, kteří zprostředkovávají nákup vojenského materiálu.

Choulostivá informace zazněla ráno na jednání poslanecké Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. To, že se hovořilo o úplatcích, iDNES.cz bez dalších podrobností potvrdil pod podmínkou anonymity jeden ze čtyř politiků, kteří se čtvrtečního jednání výboru účastnili.

Informaci o uplácení svědka kauzy CASA zveřejnil Týden.cz. Podle něj poslancům ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník na jednání pustil nahrávky, ze kterých vyplývá, že svědek kauzy CASA Karel Daňhel se nechával vyplácet zbrojaři. Mezi nimi byla i firma Omnipol.

Informace zazněla v mimořádně zařazeném bodu, na kterém komise zhruba hodinu řešila odejmutí bezpečnostní prověrky Daňhelovi. Páleník se jednání komise účastnil jako host. Politici jej zvou na zasedání komise pravidelně.

"Bod byl zařazen na základě požadavku pana Páleníka. Chtěl jím vyvrátit spekulace, které v médiích v poslední době zaznívají," řekl iDNES.cz předseda komise, poslanec za ČSSD Antonín Seďa.

Karel Daňhel

Je expertem na vojenskou leteckou techniku. Zpracovával za generální štáb stanoviska k nákupu letounů CASA, která pro letouny nevyzněla příznivě. Pro policii, jež chce kvůli kontraktu stíhat Vlastu Parkanovou, je klíčovým svědkem.

"Obchod provázela velmi nestandardní rozhodnutí. Vím, kdo vytvářel tlak a kdo přepracovával dokumenty,“ svěřil se nedávno Daňhel MF DNES. Daňhela doprovází ochranka, kvůli svědectví se obává o svoji bezpečnost.

Jeho slova dokládají dokumenty, ve kterých tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták tlačí na armádu, aby své negativní stanovisko přehodnotila. Část z dokumentů naleznete zde.

Daňhel se před několika dny rozhodl veřejně promluvit o podmínkách nákupu letounů CASA za 3,6 miliardy, který zprostředkovával právě Omnipol. MF DNES řekl, že nákup provázela nestandardní rozhodnutí oficiálních míst.

Ještě před mediální zpovědí Daňhel vypovídal na policii a stal se v kauze CASA klíčovým svědkem. Za generální štáb totiž zpracovával stanoviska k nákupu. A od začátku upozorňoval, že stroje jsou pro armádu nejméně výhodné ze všech nabízených. Když generální štáb letouny odmítal, bylo podle něj zle. Mimo jiné přišel o bezpečnostní prověrku, která byla nezbytná pro jeho povolání.

Nesmysl, odmítá nařčení Daňhel

Informaci o Daňhelově uplácení odmítl generální ředitel zbrojařské firmy Omnipol Michal Hon. Prostřednictvím mediálního zástupce firmy ji označil za absolutní nesmysl.

Za nesmysl ji označil i Karel Daňhel. Víc o tom ale nechtěl mluvit. "Komentovat tuto informaci nebudu, prosím, obraťte se na moji právní zástupkyni," řekl iDNES.cz Daňhel.

"V této věci vědí novináři víc než já a můj klient, protože my takové informace nemáme a můj klient takové skutečnosti rozhodně popírá," řekla iDNES.cz Daňhelova advokátka Lucie Hrdá.

V pátek Daňhel odeslal médiím vyjádření, ve kterém zopakoval, že úplatky nikdy nebral. "Při své práci jsem vždy postupoval v souladu s platnými předpisy a zákony České republiky. Nenechám se tedy nikým zastrašit a v případě potřeby a oslovení ze strany Policie ČR  jsem připraven svoji odbornou práci obhájit i před nezávislým soudem. Pokud se v nejbližších dnech celá záležitost nevyjasní a neskončí, budu zvažovat řešení celé této situace konkrétními právními kroky," píše Daňhel.

Proti verzi o úplatcích jde to, že Daňhel nákup letounů od počátku kritizoval. Šel tedy proti zájmu zbrojařských firem.

Podrobnosti o případném uplácení nechce nikdo z politiků oficiálně komentovat. Ani nemůže. Komise jednala v režimu "důvěrné". Údaje, které na schůzce zazněly, by se tak neměly dostat volně do oběhu. Poslanci iDNES.cz oficiálně řekli pouze to, že obsah jednání s Páleníkem je přesvědčil, že odebrání prověrky Daňhelovi bylo v pořádku.

"Podle toho, co jsme viděli a slyšeli, důvody pro odebrání prověrky jsou neoddiskutovatelné, naprosto průkazné a nemají absolutně nic společného s jeho podáním vysvětlení na policii kvůli letounům CASA," tvrdí poslanec za ODS a člen komise Jan Vidím.

Na otázku iDNES.cz, zda to, co zaznělo, může snížit důvěryhodnost výpovědi Daňhela v kauze CASA, Seďa uvedl, že ano. Poslanec VV Michal Babák naopak tvrdil, že skutečnosti, které se projednávaly, by z Daňhela mohly naopak učinit korunního svědka celé kauzy.

"Překvapuje mě únik této informace z důvěrného jednání za situace, kdy tyto skutečnosti nebyly popsány v rozhodnutí, že mému klientovi byla odebrána bezpečnostní prověrka. Ty informace jsou natolik důvěrné, že je nemůže vědět ani pan Daňhel," dodala Hrdá.

Redakce iDNES.cz požádala o vyjádření také Ondreje Páleníka. Na Vojenském zpravodajství před půl pátou odpoledne zaměstnanci redaktorce uvedli, že již není pracovní doba a otázky mají jít pouze prostřednictvím tiskového odboru ministerstva obrany. Žádná reakce na ně ale dosud nedorazila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue