Svědek promluvil o korupci

Generální inspekce ministerstva spravedlnosti začala v minulých týdnech prověřovat podezření z korupce na Krajském obchodním soudu v Praze. To, že na některých obchodních soudech je možné zařídit změnu ve výpisu v obchodním rejstříku ze dne na den, ovšem za úplatek, je veřejným tajemstvím už několik let. Teprve nyní má však ministerstvo spravedlnosti a policie k dispozici svědectví konkrétního člověka, který byl ochoten pod svým jménem o praktikách na obchodním soudu vypovídat. Žádný podobný případ se zatím na veřejnost nedostal.
Tím, kdo se rozhodl svědčit, je osoba přímo z pražského obchodního soudu.
V záznamu, který s tímto člověkem 15. května pořídil ředitel odboru generální inspekce Jan Vidrna a šéf sekretariátu ministra spravedlnosti Václav Rajnošek, jsou uvedena jména několika nižších úředníků soudu a případy, které byly přednostně vyřízeny za úplatek.
Jde například o okamžitou změnu zápisu v obchodním rejstříku, o kterou požádala firma Masný průmysl Úvaly, s.r.o. Soudní tajemnice za tuto "službu" podle záznamu z jednání dostala čtyřicet tisíc korun. Za další úplatné úředníky krajského obchodního soudu je v záznamu označeno i sedm vedoucích kanceláří a soudních tajemníků.
Ministr Otakar Motejl potvrdil, že je o tomto případu informován a zajímá se o něj. "Vím, že se to říká skoro ke všemu, ale skutečně to považuji za závažné. Doufám, že vyšetřování dospěje k takovému závěru, aby bylo možné říct: Ano, byla tam korupce, nebo: Ne, nebyla, " řekl ministr.
Osoba ze soudu, která se rozhodla před úřady svědčit, s novináři mluvit nechce. "Nezlobte se, ale bojím se. Jediné, co vám můžu říct, je to, že všechno, co vím o korupci na soudu, bylo skutečně předáno generální inspekci," uvedl člověk, jehož jméno má redakce MF DNES k dispozici.
Ministerstvo spravedlnosti přitom potvrdilo, že nyní vyšetřovaný případ je v praxi resortu naprosto ojedinělý. "Neanonymní oznámení jsou totiž zcela výjimečná," uvedl mluvčí Vladimír Voráček.
Ani to však nemusí stačit k tomu, aby se podařilo se stoprocentní jistotou prokázat, že se na pražském obchodním soudu uplácelo. Například firma Masný průmysl Úvaly, která je v záznamu z jednání pracovnice soudu a šéfem generální inspekce označena jako uplácející společnost, je v likvidaci. Zpětně tak půjde těžko zjistit, kdo z firmy, s kým ze soudu a kdy o změně zápisu v rejstříku jednal. Její bývalí společníci uvádějí, že o žádných úplatcích nic nevědí. "Nic takového jsem neslyšela. A velice pochybuji, že se to vůbec stalo," řekla Hana Kročáková, která byla ve společnosti Masný průmysl Úvaly tři roky. I úředníci soudu, kteří jsou v květnovém záznamu z jednání s generální inspekcí označeni jako uplacení, vše popírají. "Je to trošku problém všech podobných případů.
Svědectví se nám dostanou do rukou až poté, co od údajné korupce uběhla delší doba. Nevím, proč to ti lidé neoznámí hned," postěžoval si ministr Motejl.
Člověk ze soudu, který o úplatcích vypovídal, to vysvětluje tak, že mu prostě došla trpělivost. "V určitou chvíli ten pohár přeteče a už se na to nemůžete nečinně dívat. Nic jiného v tom není," tvrdí.
Do případu se už vložila policie, která začala s výslechy. Žádné obvinění doposud nepadlo.
Kdy a jestli vůbec se to stane, odmítl policista, který má případ na starosti, sdělit. "Já vám neřeknu vůbec nic," uvedl.
Sdílnější nebyl ani šéf odboru generální inspekce ministerstva Vidrna: "Nemůžete po mně chtít, abych komentoval jednotlivé kauzy."

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video