Svědek přirovnal Mallotha k ďáblovi

V procesu s bývalým terezínským dozorcem Antonem Mallothem vypovídal v Mnichově první přímý svědek třiasedmdesátiletý Richard Löwy z Vídně. Ten podpořil obžalobu, podle níž je někdejší příslušník SS spoluzodpovědný nejméně za tři brutální vraždy židovských vězňů. "Patřil k nejhorším. Byl to ďábel," řekl o Mallothovi svědek, který byl do terezínské Malé pevnosti deportován v roce 1944 jako šestnáctiletý.

Rodiče svědka byli v té době v transportu směřujícího do vyhlazovacího tábora. Löwy už je nikdy nespatřil.

V lednu 1945 velitel terezínského tábora za posměchu dozorců, mezi nimiž byl i Malloth, nutil jednoho ze zajatců, aby poléval nahé spoluvězně ledovou vodou, až mučení podlehli.

"Slyšel jsem jejich pláč a křik. Umírali tak pomalu," líčil Löwy příběh starý šestapadesát let.

Malloth tloukl i Löwyho
Když se Löwy dostal do Terezína, strhl si povinnou nášivku židovské hvězdy.

Malloth na to přišel a mladíka osobně ztloukl. V táboře měl židovský chlapec na starost odvážet na dvoukoláku mrtvé do márnice.

Další případ údajné vraždy se datuje do září 1944, kdy dozorce zlostně bil do h

Má cenu více než půl století od konce války soudit bývalého terezínského dozorce Antona Mallotha?
Hlasujte ZDE

lavy jednoho vězně, jehož krátce poté odnesli zakrvaveného do márnice.

Podle dalšího s

Malloth má mimo jiné problémy se zrakem, zřejmě nezhoubný nádor na jícnu a vyléčenou rakovinu prostaty. Lékaři ale potvrdili, že je způsobilý procesu. Trpí sice poruchami souvisejícími se stářím, ale jinak je duševně poměrně čilý. Proces, který začal v pondělí, je předběžně rozvržen na 12 týdnů.

vědectví Malloth v září 1943 tloukl při sklizni na poli holí hladového židovského vězně, který se pokoušel pod košilí schovat květák, a pak na něj střílel. Muž ležel celý den na poli, a protože není možné dokázat, že zemřel, je v tomto případě Malloth žalován jen z pokusu o vraždu.

Dozorce z Terezína se dostal před soud

Munk: Malloth se choval krutě

Tento případ líčil u soudu ve středu pracovník bavorského kriminálního úřadu v zastoupení svědka, který se nemohl dostavit a kterého kriminalista vyslýchal.

Svědek se před pár měsíci přihlásil, když slyšel v televizi zprávy o neustálém zastavování šetření vůči Mallothovi.

V Německu se množí pochybnosti nad soudcem Jürgenem Hanreichem, který procesu s bývalým terezínským dozorcem Antonem Mallothem předsedá. Soudcův otec Otto Hanreich totiž působil za nacistického režimu jako soudce v Litoměřicích, vzdálených jen několik kilometrů od Terezína.

I když Jürgen Hanreich na začátku procesu odmítl údajnou podjatost, někteří svědci, vědci i politikové jsou opačného názoru. Historik Friedrich Ihloff z Pullachu u Mnichova napsal dopis bavorskému ministru spravedlnosti Manfredu Weissovi, že "vazby" soudce Hanreicha znamenají dodatečný "výsměch" obětem.

Otto Hanreich byl od 1. listopadu 1940 členem nacistické strany NSDAP a dva roky předtím vstoupil do úderných oddílů SA. Jürgen Hanreich (59) v reakci na námitky prohlásil, že neexistují žádné záchytné body, které by poukazovaly na jeho výchovu v duchu nacismu. Jeho otec byl v roce 1945 bez výcviku odvelen na frontu, kde padl. Jürgenu Hanreichovi tehdy byly tři roky. Po vysídlení sudetoněmecké rodiny z Čech Hanreich vyrůstal v sirotčincích, dětských domovech a internátech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video